W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele wyższych uczelni z Polski, Ukrainy, Włoch, Turcji, Uzbekistanu, Kazachstanu i Kirgistanu oraz przedstawiciele przedsiębiorstw w branży rolniczej.
- Ta konferencja ma dla nas olbrzymie znaczenie bo ma rangę międzynarodową i to mamy nadzieję zaowocuje w przyszłości dobrą współpracą w zakresie badań naukowych i wymiany kadry dydaktycznej. Liczymy na wzajemne wyjazdy i staże jak również na współpracę w ramach tzw. wymiany studentów w ramach programu Erasmus. Każda konferencja tego typu to pewien prestiż, dzięki takim wydarzeniom poznajemy nowe ośrodki i ich badania, a także prezentujemy nasze własne badania. Zacieśniamy też współpracę nauki z biznesem. To, co wypracujemy tu w sposób teoretyczny wdrożymy później w praktyce - mówił dr inż. Robert Rudziński, dziekan Wydziału Inżynierii i Ekonomii PANS.
- To druga edycja konferencji. Jej celem jest wymiana informacji i spostrzeżeń dotyczących współczesnego rolnictwa i jego zrównoważonego rozwoju. Mamy na niej wielu przedstawicieli Azji Środkowej i innych krajów. Liczymy więc na wymianę doświadczeń i informacji w takich tematach jak np. nawadnianie, czy systemy nawożenia w rolnictwie - wyjaśniał nam prodziekan Wydziału Inżynierii i Ekonomii dr inż. Rafał Górski. - Mamy nadzieję na rozwijanie kontaktów i współpracy z uczelniami bo są tu przedstawiciele największych uniwersytetów z Uzbekistanu, Kirgistanu czy z Turcji. Liczymy też, że ta współpraca będzie się rozwijała i mam tu na myśli np. wspólne badania naukowe jak i wzajemne wizyty studyjne - dodał.
Na konferencji nie mogło zabraknąć przedstawicieli środowiska biznesowego.
- Chcemy pokazać jakie to środowisko ma potrzeby w odniesieniu do przyszłych absolwentów uczelni takich jak ta. Temat konferencji dotyczy wykorzystania nowych technologii w praktyce. Ostatnie lata w rolnictwie przyniosły wiele zmian jeśli chodzi o technologie mocno powiązane z IT. Zauważamy to, że z jednej strony mamy do nich bardzo dobrą dostępność, a z drugiej ograniczony zasób kadry, która jest w stanie pracować z taką technologią. Uczelnie powoli zmieniają programy, które dostosowują do tych trendów, a konferencje takie jak ta z całą pewnością przyspieszą ten proces w odniesieniu do kształcenia i przygotowania do zawodu przyszłych agronomów - powiedział Radio Rekord Mazowsze Krzysztof Różycki, dyrektor operacyjny Green Crops.