Dziś, 5 lipca, Ciechanów hucznie powitał jedną z najnowocześniejszych inwestycji ostatnich lat – Zielony Targ! To historyczny moment, który symbolicznie nawiązał do 625 rocznicy nadania praw miejskich .
Wizja, Która Stała Się Rzeczywistością
Prezydent Ciechanowa, Krzysztof Kosiński, nie kryje dumy z zakończonego projektu. Jak sam podkreśla, budowa Zielonego Targu to spełnienie śmiałej wizji, która miała zmienić myślenie o miejskim targowisku. "Niektórzy mówią nowe centrum Ciechanowa, bo rzeczywiście stworzyliśmy niezwykle atrakcyjny teren, który przyciąga. Jest handel, są usługi, jest przestrzeń do wydarzeń kulturalnych, do spotkań, do integracji. Jest teren, który jest po prostu piękny, atrakcyjny, który ma to coś w sobie, ma duszę. Jest wiele takich elementów, które są nieschematyczne, nietypowe. Zielony Targ, jeśli chodzi o wygląd architektoniczny, to jest coś niepowtarzalnego w skali kraju, w skali Europy".
Inwestycja o wartości blisko 22,7 mln zł, w znacznej mierze (21 mln zł) sfinansowana z programu „Zielona Transformacja Miast” oraz z funduszy Krajowego Planu Odbudowy, całkowicie odmieniła zdegradowany teren o powierzchni 17 tys. m². Powstał tu kompleks z sercem w postaci budynku o powierzchni 2,6 tys. m².
Ekologia w Służbie Społeczności i Biznesu
Zielony Targ to prawdziwy przykład zrównoważonego rozwoju. Zastosowano tu szereg ekologicznych i prośrodowiskowych rozwiązań:
- Panele fotowoltaiczne na dachu.
- Pompa ciepła i wentylacja z odzyskiem ciepła.
- Zbiornik na deszczówkę, z której podlewana jest zieleń na całym obszarze targu.
- Parkingi z eko-bruku, które naturalnie przepuszczają wodę do gruntu.
- Zielony dach o powierzchni 1,3 tys. m², na którym już na przełomie sierpnia i września ma ruszyć lokal gastronomiczny.
Prezydent Kosiński wyraża przekonanie, że dzięki tym rozwiązaniom "ta zieleń będzie tutaj niezależnie od pory roku występowała".
Co więcej, Zielony Targ to także hołd dla lokalnych przedsiębiorców. "wspieramy tą inwestycją lokalnych drobnych przedsiębiorców, bo oni wynajmują lokale za złotówkę z metra kwadratowego, więc to jest bardzo korzystna dla nich oferta, jakiej nie ma nigdzie indziej w Polsce. Żadne miasto nie proponuje swoim lokalnym, drobnym przedsiębiorcom takiej stawki za wynajem lokalu. Więc mamy dzisiaj do czynienia z na pewno inwestycją, która jest wyjątkowa w skali Polski" – podkreśla Krzysztof Kosiński.
Tłumy Od Wczesnych Godzin Porannych!
Już od wczesnych godzin porannych na nowym targowisku panował gwar. Pierwsi klienci mogli zrobić zakupy u blisko 50 kupców handlujących pod chmurką oraz u 17 przedsiębiorców w nowoczesnej hali. Miłośnicy zakupów, tacy jak jedna z mieszkanek Ciechanowa, nie kryli zachwytu: "Bardzo mi się podoba. Pamiętam jeszcze stary, który był brzydki, doły, a teraz jest pięknie, dużo stanowisk, także chętnie tu będę robiła zakupy".
Jajecznica z 625 Jaj – Smakowita Uczta na Otwarcie!
Prawdziwe świętowanie rozpoczęło się jednak o godzinie 10:00! Główną atrakcją była wspólna degustacja gigantycznej jajecznicy, przygotowanej z ponad 600 jaj, symbolicznie nawiązującej do rocznicy nadania praw miejskich Ciechanowowi. Za patelnią stanęła znana dziennikarka i promotorka zdrowego żywienia Katarzyna Bosacka, a pomagali jej m.in. prezydent Krzysztof Kosiński, wiceprezydentka Olga Zmudczyńska-Pabich i miejskie radne.
Katarzyna Bosacka zachwycała się jakością składników: "Jajka są ekologiczne, czyli najlepsze z możliwych, z certyfikatem, czyli od kur, które są wolne, szczęśliwe... są to jajka najlepsze na świecie". Podkreślała również, że "To targowisko jest idealne dla mnie, dlatego że sezonowa żywność jest najbogatsza w wartości odżywcze. Nie jedzie z daleka, więc jednocześnie nie ma tego ani śladu węglowego, ani spalin, nie jest konserwowana, no bo jest stąd po prostu i powinniśmy wszyscy wspierać swoich lokalnych producentów i właśnie takie targi powinny być promowane nie tylko w Ciechanowie, ale we wszystkich miastach, miasteczkach w Polsce". Mieszkańcy byli zachwyceni – "Jajecznicę próbowałam, bardzo mi smakowała" – relacjonowała jedna z uczestniczek.
Integracja i Rozrywka dla Każdego
Otwarcie Zielonego Targu przyciągnęło całe rodziny! Poza słynną jajecznicą, na gości czekał tradycyjny chleb ze smalcem, pyszne lody (o które ustawiła się kolejka,
z marzeniami o "zdobyciu lodów") oraz orzeźwiająca ciechanowska kranówka
z saturatora. Kto zdążył robiąc zakupy, otrzymywał praktyczną, ekologiczną torbę z logo targu. Chętni mogli też wykręcić sobie zdrowy koktajl na specjalnym "koktajl bike'u" lub poznać sekrety życia pszczół dzięki przenośnemu ulowi. Dla najmłodszych Park Nauki Torus przygotował warsztaty z tworzenia eko-kosmetyków.
Radna miejska, Anna Smolińska, wyraziła swoją radość i deklarację: "Ja będę przede wszystkim robić tu zakupy, ponieważ to jest mój okręg wyborczy. Ja się strasznie cieszę, że tutaj właśnie powstał ten park i oczywiście będę przychodzić co tydzień. (...) Nie ma chyba osoby, które nie zrobiłoby to wrażenie. Jest to piękne miejsce. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i mam nadzieję, że to się na tyle rozwinie, że będziemy ściągać nie tylko ciechanowian, ale i więcej osób spoza terenu miasta".
Nowe Centrum Miasta – Otwarte i Dostępne
Zielony Targ to nie tylko targowisko, ale przestrzeń dostępna dla wszystkich i o każdej porze. Projekt pomyślano tak, by był w pełni dostępny: windy ułatwiają poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami, seniorom i rodzicom z wózkami. Do dyspozycji klientów jest ponad 90 miejsc parkingowych oraz stojaki na rowery.
Co więcej, prezydent Kosiński zapowiada, że miejsce będzie tętnić życiem nawet po zamknięciu sklepów: "Wielu mówi, że to będzie nowe centrum Ciechanowa, czyli będzie można się tutaj spotkać także po zamknięciu sklepów i korzystać z tego miejsca. Będzie można wejść na dach, gdzie jest zielona trawka, są leżaki, będzie można odpocząć, ale można też pojeździć hulajnogą na parkingu. Jak najbardziej jest to możliwe. To jest teren, który nie ma ograniczeń. Jest tu bezpiecznie, jest monitoring, a więc można tak naprawdę cały czas z niego korzystać".
Dziś zarządzanie obiektem przejmuje miejska spółka PUK. Otwarcie Zielonego Targu to symboliczny początek nowego rozdziału w życiu handlowym i społecznym Ciechanowa – miasta, które udowadnia, że potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością
i dbać o swoich mieszkańców. "Miasto to jest niekończąca się historia, więc cały czas trzeba reagować na bieżące potrzeby mieszkańców, ich oczekiwania i realizować kolejne inwestycje i na pewno tak będzie. Także ten teren również będzie ewoluował, on będzie się zmieniał, więc to nie jest jego ostateczna forma. Będziemy go starali się każdego, w każdym momencie ulepszać, urozmaicać, wprowadzać nowe atrakcje, wydarzenia kulturalne, żeby przyciągać tu mieszkańców" – obiecuje prezydent Kosiński.
Katarzyna Bosacka podsumowała to, co najważniejsze: "Wszyscy są wspaniali i czekają w kolejce bardzo grzecznie. Ja zachęcam, żeby się poznawali, żeby odzywali się do siebie ze sobą, rozmawiali, żeby podawali sobie ręce, mówili swoje imiona, bo są mieszkańcami tego samego miasta... Tu jest ten moment, kiedy mogą się poznać. Można poznać fajnego sąsiada. Jest tu świetna energia, bo jak jest dobre jedzenie, to zawsze impreza jest udana i najlepsza impreza jest gdzie, no wszyscy wiedzą w kuchni".
Poniżej znajdziesz galerię zdjęć z pierwszego, historycznego dnia funkcjonowania Zielonego Targu w Ciechanowie!