Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
ReklamaCentrum Ruchu Eskulap

Mazowsze stawia na energię przyszłości! Spółdzielnie energetyczne kluczem do zielonej transformacji regionu

Rewolucja energetyczna na Mazowszu! Władze województwa inwestują miliony w odnawialne źródła energii i lokalne społeczności energetyczne.
Mazowsze stawia na energię przyszłości! Spółdzielnie energetyczne kluczem do zielonej transformacji regionu

Źródło: UMWM

W obliczu globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatu i niepewna sytuacja geopolityczna, Mazowsze podejmuje strategiczne kroki w kierunku transformacji energetycznej. Chodzi o to, aby energia była nie tylko ekologiczna, czyli przyjazna dla środowiska, ale też dostępna i bezpieczna dla wszystkich mieszkańców regionu. Kluczową rolę w tej transformacji mają odegrać lokalne społeczności energetyczne, a w szczególności spółdzielnie energetyczne.

Spółdzielnia energetyczna, to grupa osób lub firm, które wspólnie produkują i wykorzystują energię odnawialną na swoim terenie. Odnawialne źródła energii (OZE), to takie źródła energii, które naturalnie się odnawiają i nie wyczerpują, na przykład słońce, wiatr, woda czy biomasa. Dzięki spółdzielniom energetycznym, mieszkańcy Mazowsza mają szansę stać się bardziej samowystarczalni energetycznie, czyli mniej zależni od dostaw energii z dużych, scentralizowanych źródeł, często opartych na paliwach kopalnych. Paliwa kopalne, to węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny – czyli surowce, które są ograniczone i których spalanie przyczynia się do zmian klimatu. Przejście na OZE to także walka z ubóstwem energetycznym. Ubóstwo energetyczne to sytuacja, w której gospodarstwa domowe mają trudności z dostępem do energii, na przykład nie stać ich na ogrzewanie domu czy opłacenie rachunków za prąd.

Jak podkreśla Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik: - Nasz cel jest ważny i ambitny jednocześnie. Dążymy do zwiększania udziału energii z odnawialnych źródeł, pozyskiwanej na poziomie lokalnym. Jest to jeden z celów Strategii rozwoju województwa mazowieckiego 2030+ Innowacyjne Mazowsze.

W maju i czerwcu 2024 roku, Mazowsze przeprowadziło pilotażowy program, aby zbadać lokalne zdolności energetyczne. Chodziło o sprawdzenie, ile energii odnawialnej można wytworzyć, wykorzystać i magazynować na poziomie lokalnym. W badaniu wzięło udział 11 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z Mazowsza, m.in. Klwów, Warka i Nasielsk. Wyniki pilotażu były obiecujące. Okazało się, że Mazowsze ma duży potencjał lokalnych źródeł OZE. Efektywne wykorzystanie tego potencjału, zdaniem ekspertów, jest możliwe właśnie dzięki spółdzielniom energetycznym i klastrom energii. Klaster energii, to porozumienie różnych podmiotów, np. firm, gmin, uczelni, współpracujących w celu produkcji, dystrybucji i sprzedaży energii na danym obszarze.

Władze Mazowsza nie poprzestają na badaniach. Zdecydowały o przeznaczeniu 5 milionów złotych na Mazowiecki Instrument Wspierania Społeczności Energetycznych. Ten program dotacji, planowany na lata 2025-2026, ma pomóc gminom w budowie i rozwijaniu lokalnych źródeł OZE. Dzięki dotacjom, gminy będą mogły dostosować istniejące narzędzia lub zbudować nowe instalacje OZE, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców w zakresie energii elektrycznej, cieplnej i biogazu. Dotacje będą skierowane do gmin, które zdecydują się na współpracę ze spółdzielniami energetycznymi lub klastrami energii.

Mariusz Rukat, pełnomocnik marszałka województwa mazowieckiego ds. gospodarczych i energii, wyjaśnia: - Instrument ma wprowadzić element technologii i jakości w sposób systemowy wpisując mazowieckie gminy w sieć energetyki rozproszonej. Zostanie on uruchomiony w drugim kwartale 2025 roku.  Energetyka rozproszona, to model energetyki, w którym energia jest produkowana w wielu mniejszych, lokalnych źródłach, a nie w dużych, centralnych elektrowniach.

Dzięki programowi, Mazowsze chce nie tylko zwiększyć produkcję zielonej energii, ale także obniżyć koszty energii dla mieszkańców i stworzyć zielone wyspy energetyczne. Zielona wyspa energetyczna, to obszar, który jest w dużej mierze samowystarczalny energetycznie dzięki lokalnym źródłom OZE.

Ważnym partnerem Mazowsza w transformacji energetycznej jest Bank Ochrony Środowiska (BOŚ). BOŚ i Samorząd Województwa Mazowieckiego podpisały porozumienie o strategicznej współpracy. Celem tej współpracy jest ułatwienie dostępu do finansowania zielonych inwestycji dla mieszkańców, samorządów i przedsiębiorców z Mazowsza. Zielone inwestycje, to inwestycje w projekty, które chronią środowisko lub przyczyniają się do jego poprawy, np. inwestycje w OZE czy termomodernizację budynków.

Wiceprezes Zarządu BOŚ, Krzysztof Łabowski, podkreśla korzyści z tej współpracy: - Dzięki naszej współpracy miasta, gminy i powiaty, a przede wszystkim przedsiębiorcy i mieszkańcy Mazowsza zyskają łatwiejszy dostęp do finansowania inwestycji proekologicznych. Samorządy będą mogły skuteczniej realizować projekty związane z termomodernizacją budynków i odnawialnymi źródłami energii, przedsiębiorcy skorzystają z narzędzi wspierających rozwój spółdzielni energetycznych i klastrów energii, a mieszkańcy – z tańszej energii. Wszystko w imię szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Podpisanie porozumienia było jednym z ważnych wydarzeń Mazowieckiego Forum Społeczności Energetycznych. Forum zgromadziło przedstawicieli ministerstw, samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych, zainteresowanych rozwojem energetyki rozproszonej i spółdzielni energetycznych. Podczas forum odbyły się debaty i dyskusje na temat możliwości i wyzwań związanych z zieloną transformacją na Mazowszu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAnuluj długi
ReklamaSalon Oświetleniowy Mirat