Wyróżnieni w konkursie inspirują do pokonywania barier zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 13 czerwca w ogrodach pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie.
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej już po raz piąty zorganizowało konkurs o tytuł „Mazowieckiej Lady D. im. Krystyny Bochenek”. W tym roku po raz trzeci nagradzani są również mężczyźni, którzy walczyli o tytuł „Mazowieckiego Gentlemana D.”. Oba konkursy odbywają się pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.
– Aktywne osoby z niepełnosprawnościami zazwyczaj nie chcą być postrzegane przez pryzmat swojej niepełnosprawności. Dla wyłonionych laureatów, jak i osób nominowanych do tytułów Lady D. i Gentleman D., ważne jest to, co osiągają w życiu osobistym lub w pracy. Wszyscy uczestnicy konkursu pokazują swoim życiem, jak doskonale można funkcjonować w świecie, mimo że nie zawsze jest on dostosowany – powiedziała Anna Katarzyna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
– W tym roku po raz trzeci szukaliśmy nietuzinkowych osób wśród mężczyzn z niepełnosprawnościami. Zarówno kandydaci, jak i laureaci konkursu przełamują swoje słabości i często udowadniają, że niemożliwe nie istnieje. Mazowieckiemu Centrum Polityki Społecznej przypadł zaszczyt docenienia ich ciężkiej pracy oraz inspirujących postaw – zaznaczył Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Oba tytuły: Mazowiecka Lady D. i Mazowiecki Gentleman D. nawiązują do angielskich wyrażeń Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna) i Gentleman Disabled (Gentleman Niepełnosprawny). Otrzymują je osoby nagrodzone w sześciu kategoriach: „Dobry Start” (dla osób w wieku od 15 do 26 lat), „Kultura i Sztuka”, „Sport”, „Życie Społeczne” (dla działających na rzecz społeczności lokalnych i ich mieszkańców w organizacjach pozarządowych lub instytucjach), „Życie Zawodowe” oraz „Przyjaciółka/Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami” – przeznaczonych dla osób pełnosprawnych, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.
W tym roku w obu konkursach zgłosiło się 31 osób.
– Za nami kolejna gala. Jak co roku wybór laureatów nie był prosty, ponieważ wszyscy uczestnicy konkursu to niezwykle inspirujące osoby, które realizują swoje pasje życiowe mimo napotykanych barier. Ich życiorysy to duża dawka inspiracji dla innych – powiedział Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.
Laureatki konkursu „Mazowiecka Lady D.”:
W przypadku tytułu dla kobiet nie było zgłoszeń w kategorii „Dobry Start”, dlatego laureatki reprezentują pięć kategorii.
- Mariola Niecikowska (Łomianki) – nagrodzona w kategorii „Życie Społeczne”. Poświęca swój czas na organizowanie obozów i warsztatów dla osób z niepełnosprawnościami. Mimo własnej niepełnosprawności, nieustannie działa na rzecz integracji i wsparcia osób z różnymi dysfunkcjami.
- Agnieszka Truszkowska (Warszawa) – laureatka w kategorii „Kultura i Sztuka”. Psycholożka, założycielka Stowarzyszenia TAOW, organizatorka bezpłatnych wernisaży zgodnych z zasadami dostępności.
- Karolina Strawińska (Warszawa) – zwyciężczyni w kategorii „Sport”. Współzałożycielka fundacji „Mam tę moc”, związana z lekkoatletyką, obecnie trenuje szermierkę na wózkach, zdobywając sukcesy na arenie międzynarodowej.
- Marta Jackowska (Murowaniec) – nagrodzona w kategorii „Życie Zawodowe”. Aktywnie angażuje się w życie warsztatu terapii zajęciowej (WTZ), wspiera swoich kolegów i koleżanki.
- Bożena Okuń (Pruszków) – otrzymała nagrodę w kategorii „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami”. Angażuje się w pracę Fundacji Toto Animo oraz Fundacji Kraina OZA, tworzy klub dla osób z autyzmem „Błękitny Domek”.
Laureaci konkursu „Mazowiecki Gentleman D.”:
W tym roku po raz trzeci o honorowy tytuł mogli powalczyć mężczyźni. Męska edycja konkursu również składała się z sześciu kategorii i tylu laureatów wybrano.
- Jan Żuchowski (Kozienice) – laureat w kategorii „Życie Społeczne”. Od lat działa społecznie, organizuje młodzieżowe rajdy górskie dla osób z niepełnosprawnościami, założył Stowarzyszenie Osób z Dysfunkcją Wzroku i Ich Rodzin.
- Emil Rokicki (Warszawa) – nagrodzony w kategorii „Sport”. Reprezentant Polski w Rugby na Wózkach, osiąga sukcesy na arenie międzynarodowej, przygotowuje się do Mistrzostw Europy Dywizji B.
- Marek Krauss (Legionowo) – zwycięzca w kategorii „Kultura i Sztuka”. Artysta malarz, którego prace były prezentowane na licznych wystawach, stworzył charakterystyczny styl rozpoznawalny na całym świecie.
- Oleg Nowak (Warszawa) – nagrodzony w kategorii „Życie Zawodowe”. Lekarz flebolog, pierwszy student na WUM poruszający się na wózku, aktywnie działa na rzecz poprawy jakości pracy lekarzy z niepełnosprawnościami.
- Jerzy Jastrzębski (Legionowo) – laureat w kategorii „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami”. Nauczyciel i pedagog specjalny, prezes fundacji „Promień Słońca”, działa na rzecz edukacji i wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną.
- Tomasz Jaszczur (Warszawa) – laureat w kategorii „Dobry Start”. Pracownik Fundacji Leny Grochowskiej, artysta w spektrum autyzmu, uczestnik programu Autentyczni TVN.