Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego to prestiżowe wyróżnienie przyznawane od 25 lat za propagowanie kultury, dziedzictwa oraz promocję Mazowsza. W tym roku statuetki wręczyli marszałek Adam Struzik oraz wiceprzewodniczący sejmiku Mazowsza Marcin Podsędek.
Jak zauważa marszałek Adam Struzik, na Mazowszu nie brakuje osób zasługujących na to wyjątkowe wyróżnienie. - Laureaci reprezentują całą społeczność regionu. Ich wyróżnienie jest podziękowaniem za działania społeczne, kulturalne, charytatywne i podejmowane na rzecz promocji naszego województwa w Polsce oraz poza granicami – podkreśla marszałek.
Wśród tegorocznych laureatów znalazło się 10 wybitnych osób i podmiotów, aktywnie angażujących się w działania kulturalne i społeczne. Nagrodę otrzymali m.in. Piotr Grządkowski, dyrektor Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”, Jan Kmita, skrzypek z powiatu przysuskiego, oraz Wioleta Fijałkowska, animatorka kultury i założycielka Młodzieżowego Zespołu Ludowego Guzowianki.
- To wyjątkowe osoby, ale i całe zespoły, które angażują się społecznie, dzielą pasjami i zarażają nimi innych – zaznacza wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Marcin Podsędek. Szczególne uznanie skierował w stronę znakomitego pisarza Józefa Hena oraz wybitnej aktorki i reżyserki Małgorzaty Potockiej, odznaczonych Medalami Pamiątkowymi „Pro Masovia”.
Lista laureatów Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego 2024:
- Piotr Grządkowski – dyrektor Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”, aktywnie promujący kulturę ludową Mazowsza.
- Jan Kmita – skrzypek z powiatu przysuskiego, przekazujący swoją wiedzę młodemu pokoleniu.
- Wioleta Fijałkowska – animatorka kultury, założycielka Młodzieżowego Zespołu Ludowego Guzowianki.
- Magdalena Piwko-Chudzik – artystka, prowadząca autorską pracownię ceramiki Foremka.
- Krystyna Gierłowska – aktorka i realizatorka produkcji filmowych, współtwórczyni Festiwalu Era Schaeffera.
- Tadeusz Milke – dyrektor Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.
- Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – propagatorzy twórczości największego polskiego kompozytora.
- Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej – inicjatorzy wielu wydarzeń i konkursów dla społeczności lokalnej.
- Zespół Pieśni i Tańca "Sokołowianie" – promotorzy kultury ludowej na festiwalach światowych.
- Kurpiowski Zespół "Pod Borem" z Zawad – międzypokoleniowy zespół z gminy Baranowo, inicjator corocznych festynów nad rzeką Omulew.
- Ich praca umacnia poczucie tożsamości regionalnej i wzbogaca kulturalny krajobraz Mazowsza – dodaje marszałek Struzik.