Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Dzikie lodowiska stanowią poważne niebezpieczeństwo

Zimowa aura zachęca do korzystania z zimowych atrakcji. Ważne jest to, by zachować zasady bezpieczeństwa i nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne. Załamanie lodu może bowiem zakończyć się tragicznie

Redakcja
2024-01-07 18:39
Czego nie można robić podczas zimy ?

Policjanci przypominają o potencjalnych niebezpieczeństwach związanych z wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne. Duże zbiorniki wodne zamarzają znacznie powoli, co sprawia, że tafla lodu może być jeszcze zbyt cienka. Dodatkowo, śnieg leżący na pokrywie lodowej może być wyjątkowo zdradliwy.

- Dużym zagrożeniem są „dzikie lodowiska”, powstające na różnego rodzaju stawach, rzekach czy też kanałach. Pamiętajmy, aby bezpiecznie pojeździć się na łyżwach najlepiej jest wybrać się na sztuczne lodowisko. Korzystanie z sadzawek, stawów, kanałów czy rzek nie gwarantuje nam bezpieczeństwa. Nie mamy pewności, że lód jest na tyle wytrzymały, że uniesie nasz ciężar. Może być też pęknięty w miejscu niewidocznym. Grubość tafli lodu może zmieniać się w zależności od prądów wody, nasłonecznienia powierzchni oraz odległości od brzegu. Pamiętajmy, że lód jest najsłabszy i najcieńszy w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów, filarów, w miejscach porośniętych podwodną roślinnością oraz trzciną i przy brzegach - przekazała asp. Magda Zarembska.

Jeśli zauważymy, że na lodzie bawią się dzieci pozostawione bez opieki lub wędkarze,którzy narażają się na niebezpieczeństwo, powinniśmy natychmiast reagować i dzwonić pod alarmowy numer 112.

Kiedy będziemy świadkiem, gdy ktoś załamał się pod lodem, należy jak najszybciej powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy. Jeśli podejmiemy decyzję o udzieleniu pomocy, musimy upewnić się, czy wejście na lód jest bezpieczne. Idąc z pomocą drugiej osobie, musimy pamiętać o własnym bezpieczeństwie i skorzystać z dostępnych środków, takich jak długa lina, gałąź czy ubranie, aby wyciągnąć poszkodowanego. Podchodząc do osoby będącej w wodzie, powinniśmy unikać wejścia na cienki lód, poruszając się na czworakach, czołgając się lub pełzając. Po wyciągnięciu osoby z wody, należy udzielić jej pierwszej pomocy. W celu ochrony przed utratą ciepła, jak najszybciej zmienić ubranie poszkodowanego na suche, np. założyć własną kurtkę, bluzę lub sweter, a jeśli to możliwe, okryć ją kocem.

Źródło/fot: KPP Ciechanów