Piątek – 18.10
Mława
-
Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej organizuje cykl prelekcji z okazji Dnia Archeologii. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:00. W programie: wstęp do archeologii - Justyna Zarazińska, detektoryści - pasjonaci, kolekcjonerzy czy rabusie. Odpowiedzialne poszukiwanie wykrywaczem metalu – Piotr Karwowski, Zawkrze sprzed 2000 lat na przykładzie wybranych zabytków – Andrzej Grzymkowski.
Grudusk
-
W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, Klub Senior+ w Grudusku organizuje Gminny Dzień Seniora. Start o godz. 12:00. W programie: występ artystyczny Klubu "Senior+", występ artystyczny Koła "Złota Jesień", koncert zaproszonej gwiazdy oraz zabawa z DJ-em. Nie zabraknie także dodatkowych atrakcji w postaci ciepłego posiłku i słodkiego poczęstunku. Na miejscu będzie dostępne też stoisko pielęgniarskie, gdzie uczestnicy będą mogli dokonać pomiaru cukru i ciśnienia.
-
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu organizuje wydarzenie pt. "Święto Edukacji Narodowej z Patrycją Runo". Start godz. 12:00. Wstęp wolny.
Raciąż
-
Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji zaprasza na wernisaż wystawy „Chłopi w Archiwach” o godz. 18:00. Jest to wystawa planszowa inspirowana powieścią i czasami Władysława Stanisława Reymonta oraz jej nową, animowaną, malarską ekranizacją. Została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie w oparciu o zbiory własne, we współpracy ze studiem Breakthru Films, które udostępniło kadry z filmu „Chłopi”. Inspiracją do jej powstania jest przypadająca w tym roku setna rocznica przyznania Literackiej Nagrody Nobla autorowi powieści. Realia tamtych czasów ukazane są poprzez cyfrowe wersje dokumentów, fotografii, wycinanek, pocztówek, gazet ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie. Wystawa połączona jest z seansem kinowym filmu „Chłopi” z 2023 roku w reżyserii Doroty Kobieli (DK Welchman) i Hugha Welchmana.
Przasnysz
-
O godz. 18:00 w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbędzie się Spektakl „Niechby się coś zmieniło”, oparty o utwór Jerzego Pilcha Narty Ojca świętego realizowany przez Teatr Trzech Pokoleń z okazji 15-lecia działalności. Teatr Trzech Pokoleń - Jest to niezależna przasnyska grupa społeczników o charakterze twórczo-animacyjnym, która powstała w listopadzie 2008 r. z inicjatywy Bożenny Beaty Parzuchowskiej - przasnyskiej poetki i instruktorki upowszechniania kultury. Bilety do nabycia w kasie kina lub na stronie internetowej bilety24.pl
Sobota – 19.10
Ciechanów
-
Giełda płyt, staroci i kolekcjonerska - wydarzenie dla wszystkich, którzy pragną oryginalnych i niebanalnych zakupów. Organizatorzy zapraszają też do prezentowania swoich unikatowych towarów na sprzedaż lub zamianę na kolejnej Giełdzie. Wydarzenie odbędzie się w godz. 10:00 - 14:00, w holu PCKiSz. Wstęp wolny.
-
O godzinie 11:00 w Krzywej Hali odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Poranek w Bibliotece”. Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać „strasznych” opowieści i wziąć udział w kreatywnych warsztatach, podczas których powstaną książkowe dynie.
Krasne
-
Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkie dzieci na Jesienny Piknik Naukowy. Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji, takich jak: chemiczny zakątek, komnata mikroświata, aloesowe tajemnice, tęcza w probówce, magiczne stoisko, drukarka 3D i wiele innych. Wydarzenie odbędzie się w budynku GBP, w godz. 10:00 – 16:00.
Przasnysz
-
Muzeum Historyczne zaprasza na prelekcję dr. Andrzeja Białego pt. „Walka duchowieństwa polskiego z ideologizacją komunistyczną społeczeństwa polskiego na Białorusi sowieckiej w latach międzywojennych”. Start godz. 17:00.
Maków Mazowiecki
-
Kino Mazowsze organizuje seans przyjazny sensorycznie. O godz. 15:00 uczestnicy będą mogli obejrzeć animowany film z dubbingiem pt. "Bamse. Malutka Przygoda Wielkiego Misia".
Płońsk
-
"Najciekawsze cmentarze żydowskie w Polsce i innych krajach" - otwarty wykład dla słuchaczy Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, o godz. 11:00 w sali widowiskowo-kinowej, w Miejskim Centrum Kultury, wygłosi Krzysztof Bielawski. Jest to badacz cmentarzy żydowskich, doktorant na Wydziale Historii UW. Pracownik Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
-
Premiera modelu synagogi, wystawy planszowej oraz wydawnictwa - godz. 14.00 – Dom Pamięci, ul. Warszawska 2. Przed muzeum zostanie zaprezentowana wystawa planszowa, poprzez którą będzie można zapoznać się z historią synagogi, a na parterze ekspozycji muzealnej – model Wielkiej Synagogi, autorstwa Zdzisława Leszczyńskiego. Wystawie będzie towarzyszyć wydawnictwo poświęcone jednemu z najważniejszych budynków dawnej gminy żydowskiej w Płońsku. Synagoga stała na działce położonej przy dawnej ul. Koziej 19, aktualnie ul. Warszawskiej 5. W 1826 roku budynek synagogi strawił pożar. Odbudowano ją jednak w tym samym miejscu jeszcze przed 1830 r. Synagoga została rozebrana w latach 50-tych XX w. ze względu na zły stan techniczny, w jaki popadła po II wojnie światowej. Działka, na której stała nieruchomość, przeszła na rzecz Skarbu Państwa. W pobliżu synagogi stała łaźnia rytualna. Dziś w miejscu tym jest zlokalizowana lokalna siedziba ZUS.
-
Pokaz przygotowywania potraw kuchni żydowskiej. Godz. 17:00, hol MCK. Wypiek macy – pokaz przygotowywania potraw kuchni żydowskiej – Kuba Steuermark, ekspert kulinarny. Następnie po koncercie Izabeli Szafrańskiej z zespołem w holu MCK Klasyczna szabatowa kolacja – degustacja potraw.
-
Inauguracja 8. Festiwalu Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona - sala widowiskowo-kinowa MDK, godz. 18:00. Żydowska ulica – koncert na otwarcie Festiwalu w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej z zespołem. „Żydowska ulica” to muzyczna podróż po zakamarkach kultury i muzyki żydowskiej. Podróż, w której elementy folkloru Żydów aszkenazyjskich i Żydów sefardyjskich przeplatają się z obecnie dominującą kulturą Izraela – ojczyzny współczesnych Żydów. Jednakże tradycyjne zapożyczenia z języka hebrajskiego stanowią stały element wszystkich języków żydowskich, w tym jidysz i ladino. Program obejmuje utwory nawiązujące do wielojęzykowej kultury żydowskiej, a szczególnie bliskiemu naszej kulturze języka jidysz, w którym powstała niezliczona ilość tradycyjnych pieśni, szlagierów i poruszających utworów napisanych w okresie II wojny światowej.
Mława
-
Koncert Mandrake Route tributte to Deep Purple MK I. Start godz. 17:00 w Miejskim Domu Kultury. Mandrake Route to jedyny w Polsce band, który wykonuje utwory legendarnej grupie Deep Purple z pierwszego, psychodelicznego okresu MK I (1968-1969). Muzycy uwielbiają improwizować i płynąć w hipisowskie rejony końcówki lat 60-tych. Posiadają instrumenty i wzmacniacze z epoki, które oddają autentyczność brzmienia i dodają charakter autorskim interpretacjom. Bilety do kupienia w kasie Kina Kosmos w Mławie, ul. Stary Rynek 13 oraz online na stronie www.mdkmlawa.com/kino/
Niedziela – 20.10
Płońsk
-
Pokaz filmowy o tematyce żydowskiej w sali widowiskowo-kinowej MDK. O godz. 17:00 rozpocznie się Pokaz filmu ,,Marzec’68” reż. Krzysztof Lang. Przed projekcją odbędzie się spotkanie z reżyserem prowadzone przez Ignacego Strączka, Wicedyrektora Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.
Ciechanów
-
„Kto spotyka w lesie dzika…” – Muzeum Szlachty Mazowieckiej zaprasza na Rodzinną Niedzielę w Muzeum. Spotkanie dla rodzin z dziećmi odbędzie się w godzinach 11:00 i 13:00. Zajęcia poprowadzi p. Daniel Nitowski -strażnik Państwowej Straży Łowieckiej.
Opinogóra
-
Muzeum Romantyzmu zaprasza o godz. 15:00 do muzealnej Oranżerii dzieci wraz z opiekunami na Rodzinną Niedzielę w Muzeum! W pierwszej części wydarzenia odbędzie się koncert Smykofonii pt. „Fryckowe pamiątki z wakacji”. W drugiej części, podczas warsztatów artystycznych, uczestnicy przeniosą się do pracowni Jana Nepomucena Głowackiego. Bilety dostępne w muzealnym sklepiku i online.
Przasnysz
-
Miejski Dom Kultury zaprasza na spektakl komediowy "La bombe" o godz. 16:00 i 19:00. Bilety dostępne są online. LA BOMBE to prawdziwie BOMBOWA komedia: wspaniali aktorzy, piękna sceneria i kostiumy, francuska muzyka oraz sceny, które sprawią, że będziecie śmiać się do łez!
Plakaty wszystkich wydarzeń dostępne są w galerii.