Od chorych gęsi sprowadzonych z powiatu mławskiego zaraziły się stada w Szulmierzu, Leśniewie Górnym, Przybyszewie oraz w Grudusku. -W tym gospodarstwach zaczęły się upadki zwierząt, niestety nie zostały do nas od razu zgłoszone padnięcia tych zwierząt, czyli podejrzenie choroby zakaźnej. Jeden z rolników zgłosił do nas te upadki w sobotę i mogliśmy szybko rozpocząć dochodzenie. Będziemy mieć co najmniej cztery nowe ogniska choroby. To co mnie bardzo niepokoi to to, że dotyczy to osób, które trzymały w ręku rozporządzenie wojewody i był poinformowane o tych zakazach i obostrzeniach, ale jest jakaś beztroska i przeświadczenie, że nas to nie dotknie- powiedział w rozmowie z naszym portalem Mariusz Dobosz, Powiatowy Lekarzy Weterynarii w Ciechanowie. Jak udało nam się ustalić, osobą, która sprowadziła chore gęsi z Szydłowa był sołtys jednej z tych miejscowości.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z Starostwie Powiatowym w Ciechanowie doktor Dobosz zaapelował o przestrzeganie istniejących rozporządzeń wydanych przez wojewodę, bo w przeciwnym razie inspekcja weterynaryjna nie będzie w stanie opanować zarazy. Podczas spotkania wypracowano również stanowisko zgodnie z którym na terenie powiatu powstanie grzebowisko dla padłych w wyniku ptasiej grypy zwierząt. -Analizujemy mapy powiatu w celu znalezienia takich miejsc, jak najbardziej bezpiecznych, jak najdalej od ludzi. Nie mogę jeszcze o konkretach mówić. Jeżeli będzie miejsce, w którym będą spełnione te warunki, będziemy szukać możliwości organizacji takiego miejsca zgodnie z warunkami środowiskowymi- wyjaśnia Rafał Panfil, kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
W związku z pojawieniem się nowych ognisk ptasiej grypy w naszym powiecie, prawdopodobnie w najbliższych dniach wojewoda mazowiecki wyznaczy kolejne obszary zagrożone i zapowietrzone.