Mazowieckie zaangażowanie
Według danych PKW na Mazowszu w wyborach samorządowych może wziąć udział ponad 4 mln wyborców, a głosowanie odbędzie się w blisko 3,5 tys. obwodów. Niestety, jak pokazują badania – wybory samorządowe cieszą się zwykle nieco niższą frekwencją, niż wybory parlamentarne. Mniejszy udział w wyborach zauważalny jest zwłaszcza w grupie młodych wyborców. A to właśnie przecież samorządowcy są najbliżej obywateli, ich codziennych spraw i mają wpływ na funkcjonowanie lokalnych społeczności.
Jak oddać ważny głos?
- Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców i znajdź swój lokal do głosowania.
Idąc do lokalu wyborczego pamiętaj, aby mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Na każdej karcie do głosowania postaw jeden znak „X” w kratce po lewej stronie obok nazwiska jednego wybranego kandydata.
Czy Mazowsze znów będzie liderem?
Podczas ostatnich wyborów samorządowych w 2018 r. jedynym regionem w Polsce, w którym frekwencja wyniosła ponad 60 proc. było Mazowsze! Najliczniej głosowali Warszawiacy – blisko 67 proc., a tuż za nimi uplasowali się mieszkańcy powiatu przysuskiego – 65 proc., sokołowskiego, szydłowieckiego i warszawskiego zachodniego. Wszędzie tam blisko 62 proc. wyborców wzięło udział w głosowaniu.
Jak podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego – to właśnie w wyborach samorządowych nasz głos wybrzmiewa najsilniej. – Samorząd terytorialny przez ostatnie 30 lat, stał się jednym z fundamentów funkcjonowania lokalnych społeczności. To właśnie poprzez samorząd realizujemy sprawy, które są najbliżej człowieka. Warto mieć wpływ na to, kto zorganizuje publiczny transport, zadba o stan dróg czy stworzy optymalny dostęp do edukacji – wskazuje marszałek.
Sejmik Województwa Mazowieckiego to kluczowy organ w tworzeniu programów wsparcia, które odpowiadają na potrzeby mieszkanek i mieszkańców. – Ostatnie 20 lat to niezwykły czas dla polskiej samorządności, a to za sprawą obecności Polski w Unii Europejskiej. Mamy niespotykaną dotychczas szansę na skok cywilizacyjny. Już udało się zrobić dużo, czego dowodem są inwestycje w oświatę, transport czy rolnictwo. Dzięki UE młodzi ludzie korzystają np. z programu Erasmus +. Świat stoi przed nami otworem i ma to teraz podwójne znaczenie – przyznaje marszałek.
Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego dodaje: – Samorząd to wspaniała praca dająca spełnienie w 100%. Mogę być blisko tego, co w polityce najważniejsze – człowieka i spraw, które go zajmują. Poprzez kampanię wyborczą możemy nie tylko poznać programy poszczególnych kandydatów, ale także ich samych, ich wizję rozwoju Mazowsza, naszych miast i wsi. Jednym z najlepszych sposobów, który łączy nas wszystkich – jest udział w życiu kulturalnym. Wszyscy znamy powiedzenie: „Kultura łagodzi obyczaje”. Moim zdaniem łączy przede wszystkim ludzi i właśnie o to chodzi nam samorządowcom. O budowanie mostów, tych dosłownych i tych w przenośni – puentuje wicemarszałek.
– Każdy z nas może mieć inne marzenia. Marzymy o szczęśliwej rodzinie, spełnieniu zawodowym, albo podróży dookoła świata. Nam marzy się, by każda mieszkanka i każdy mieszkaniec, niezależnie od tego skąd pochodzi i jaki ma plan na swoje życie mógł z dumą powiedzieć – „Razem na zawsze” – podkreślają marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Pamiętajmy, że nasz głos ma znaczenie, dlatego ważne jest, abyśmy dokonali świadomego i odpowiedzialnego wyboru – dla nas i dla Mazowsza.