Na początku kwietnia 1940 zaczęły się mordy jeńców z obozów NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku i trwały bez przerwy do połowy maja. Co noc zabijano strzałem w tył głowy kilkuset uwięzionych policjantów, oficerów, pograniczników, strażników więziennych oraz innych funkcjonariuszy i urzędników II RP. Dn. 13 kwietnia 1943 Niemcy podali do publicznej wiadomości informację o odkryciu w Lesie Katyńskim masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
-Sowieci zaprzeczyli, że to oni dokonali masakry i próbowali zrzucić odpowiedzialność na III Rzeszę. Taka sytuacja trwała ponad pół wieku. Nad grobami zamordowanych zapadła zmowa milczenia, a pamięć o ofiarach przechowały ich rodziny.
Dopiero 13 kwietnia 1990 ZSRR przyznał, że to jego funkcjonariusze wiosną 1940 r. zamordowali ponad 20 tysięcy polskich obywateli. Określenie „Zbrodnia Katyńska” jest pojęciem umownym. Przez 50 lat wiadomo było tylko o jednym miejscu ukrycia ciał ofiar – Katyniu. W 1992 r. Rosja przekazała Polsce kopie dokumentów i na krótko otworzyła swoje archiwa. Przeprowadzono prace ekshumacyjne w Miednoje, gdzie były ciała jeńców Ostaszkowa i w Charkowie-Piatichatkach, gdzie do dołów śmierci wrzucono uwięzionych w Starobielsku. W 2000 r. w sześćdziesiątą rocznicę Zbrodni Katyńskiej uroczyście otwarto Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Charkowie i Miednoje, a w 2012 w Bykowni.- podkreśla Starosta Ciechanowska Joanna Potocka-Rak.
Na tych cmentarzach spoczywają również mieszkańcy powiatu ciechanowskiego, m.in. podporucznik Jan Kulikowski, policjant Stanisław Majkowski, posterunkowi Stanisław Samselski, Aleksander Dąbrowski, Marceli Gajc, starsi posterunkowi Piotr Dukaczewski, Stanisław Dejnakowski i Roman Jakubowski z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie, posterunkowy Jan Szymański z Regimina, posterunkowy Franciszek Salamoński z Gołymina, posterunkowy Tadeusz Biernat z Glinojecka, posterunkowy Zenon Brudkiewicz z Gruduska, starszy posterunkowy Antoni Wasilewski z Opinogóry oraz starszy przodownik Stefan Żukowski i starszy posterunkowy Wacław Kwiatkowski z miejskiego posterunku w Ciechanowie.
Wczoraj w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Starosta Ciechanowska Joanna Potocka-Rak razem z Wicestarostą Markiem Marcinkowskim i Członkiem Zarządu Powiatu Wojciechem Rykowskim złożyli kwiaty pod krzyżem Katyńskim, który znajduje się w pobliżu ciechanowskiej Fary. Tym samym przedstawiciele Starostwa Powiatowego oddali hołd zamordowanym mieszkańcom Powiatu Ciechanowskiego.