Jak informuje ciechanowski ratusz, konkurs polegał na zbudowaniu modelu miasta, które jest wolne od wszelkich zanieczyszczeń lub stworzenia modelu robota, który rozwiązuje jeden z problemów ekologicznych takich jak: sprzątanie odpadów na lądzie lub w wodzie, smog i zanieczyszczenie powietrza, zbyt mały udział recyklingu w produkcji, za duże zużycie wody i źródła energii, emitujące dużą ilość gazów cieplarnianych.
Na konkurs wpłynęły łącznie 24 prace. Jury oceniało je w dwóch kategoriach tj. makiety miast przyszłości oraz roboty rozwiązujące problemy ekologiczne.
W większości prac pojawiały się panele fotowoltaiczne, lampy solarne, miejsca do segregacji odpadów, zielone dachy, zbiorniki retencyjne, filtry powietrza oraz pojazdy elektryczne. Pojawiały się także nowatorskie rozwiązania, które w przyszłości mogłyby być wdrażane. Ciekawym rozwiązaniem były przydomowe "przepompownie śmieci", czyli instalacje w których śmieci byłyby przesyłane wprost z domów mieszkańców do zakładów recyklingowych. Pojawiały się również pomysły na ekologiczne paliwo pochodzące z przetworzonych ścieków - czytamy w komunikacie pokonkursowym.
Zwycięzcy otrzymają cenne nagrody, m.in. klocki z serii LEGO. Pula nagród to blisko 3000 tys. zł. Konkurs odbył się w ramach projektu "SPINaj naukę".