Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Bezpieczeństwo energetyczne Ciechanowa pod lupą radnych

Nurtują ich zapasy węgla, podwyżki cen i ewentualne zagrożenia. Dwóch ciechanowskich radnych zwróciło się z zapytaniem do ratusza o bezpieczeństwo energetyczne miasta z nadchodzącym okresie grzewczym

Michał Wulczyński
2022-09-06 11:54
Będzie ciepło czy będzie zimno?

Radni Rady Miasta Ciechanów Andrzej Bayer i Andrzej Czyżewski w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa energetycznego w sezonie jesienno-zimowym 2022/2023 w zakresie dostawy ciepła, zwrócili się z prośbą o informację o sytuacji w spółce PEC, a szczególności:

1. Jaki jest obecnie zapas węgla w dniach i czy jest z obowiązującymi przepisami ?

2. Czy spółka ma zawarte umowy na sukcesywne dostawy węgla w wystarczających
ilościach w okresie grzewczym ?

3. Czy spółka przewiduje wzrost cen za ciepło do końca roku i w jakiej wysokości
/procentowo/?

4. Jakie mogą wystąpić inne zagrożenia w dostawie ciepła dla mieszkańców i innych
podmiotów / przedszkola, szkoły, obiekty służby zdrowia itp. ?

W odpowiedzi na pismo grupy radnych Rady Miasta Ciechanowa z dnia 25 sierpnia 2022 roku, skierowane do Przewodniczącego Rady Miasta Krzysztofa Leszczyńskiego, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ciechanowie Sp. z .o. o. , poinformowało, że nie istnieją na dzisiaj jakiekolwiek przesłanki uprawniające do stawiania tezy o zagrożeniu bezpieczeństwa energetycznego w sezonie jesiennozimowym 2022/2023 w zakresie dostawy ciepła dla mieszkańców Ciechanowa przyłączonych do sieci ciepłowniczej Spółki. Ciechanowski PEC odpowiedział na każde z postawionych przez Andrzeja Bayera i Andrzeja Czyżewskiego pytań. 

-Odpowiadając na sformułowane w interpelacji pytania informujemy, że:

  1. Zapasy węgla utrzymywane są w Spółce zgodnie z obowiązującymi normami wynikającymi z przepisów prawa. Spółka zawsze gromadziła przed sezonem zapasy ponadnormatywnie i standardowo tak jest i obecnie. Na dzień 30.08.2022r. zapasy węgla wystarczą na ok. 108 dni, czyli do 18 grudnia 2022r. Przekraczają tym samym dwukrotnie wymagane prawem poziomy zapasów. Kolejne dostawy potwierdzone są już z dostawcami paliwa na wrzesień, zgodnie z umownymi harmonogramami.

  2. Spółka ma zawarte umowy oraz ustalone harmonogramy dostaw węgla ze spółkami Skarbu Państwa — firmą PGE Paliwa Sp. z o.o. oraz PGG SA, w ilościach wystarczających w sezonie grzewczym 2022/2023 i w roku kolejnym.

  3. Taryfa na ciepło zatwierdzana dla Spółki przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki obowiązuje przez 12 miesięcy. Ważność obecnie obowiązującej Taryfy na ciepło kończy się dnia 30.09.2022r. Co istotne, obecnie polski rząd przedłożył Sejmowi projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw i planowane jest wprowadzenie tej ustawy jeszcze we wrześniu br. Będzie to miało istotny wpływ na stosowany przez Spółkę w rozliczeniach z odbiorcami ciepła w gospodarstwach domowych i innych grup objętych ochroną, tj. szkoły, żłobki, przedszkola, poziom cen ciepła netto w sezonie grzewczym 2022/2023. Jak informują publicznie przedstawiciele rządu (premier, minister klimatu) wzrosty taryf na terenie całego kraju, zgodnie z nowo projektowanymi przepisami ustawowymi, mają nie być większe niż 40%. Ostateczna wartość taryfy zostanie poznana po wejściu w życie wskazanych wyżej przepisów oraz zatwierdzeniu taryfy przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Przypominamy jednocześnie, że odbiorcy końcowi w gospodarstwach domowych, płacący za ciepło cenę brutto, uzyskali obniżkę ceny ciepła w I kwartale 2022 r. tj. za okres od stycznia do kwietnia. Od stycznia 2022 obniżono bowiem VAT na ciepło z 23 % na 8 % , a następnie od lutego na 5 %, co powinno przełożyć się proporcjonalnie na stosowną redukcję ceny brutto za ciepło systemowe w rozliczeniach odbiorcy w gospodarstwie domowym rok do roku. Ma to także wpływ na istotną redukcję efektu wzrostu kosztów za ciepło w związku ze zmianami cen w Taryfie w 2022r. od odniesieniu do kosztów ciepła w roku 202 Ir.

4. Terminowa realizacja zakontraktowanych na rok 2022 oraz rok 2023 dostaw węgla przez spółki Skarbu Państwa, z którymi Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ciechanowie ma podpisane umowy, gwarantuje normalną pracę Spółki i zapewnienia ciągłość oraz bezpieczeństwo dostaw ciepła odbiorcom przyłączonym do sieci ciepłowniczej w Ciechanowie. Należy jednak podkreślić, że równie ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo dostaw ciepła jest terminowa zapłata za dostarczone ciepło przez odbiorców. Brak środków pieniężnych na zapłatę zobowiązań za paliwo może mieć bowiem konsekwencje w postaci zaprzestania jego dostarczania do Spółki.

Ponadto informujemy, że w I kwartale 2023 r. planowany jest rozruch kotła parowego na biomasę oraz do końca roku 2022 r. gotowe będą do pracy obie nowe kogeneracje gazowe. Trwa obecnie proces zawierania umów na dostawy paliw dla tych nowo budowanych źródeł. Realizowana dywersyfikacja paliw zwiększa istotnie bezpieczeństwo zapewnienia ciągłości dostaw ciepła niezależnie od okoliczności zewnętrznych już od 2023 r.- poinformowała Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Ciechanowie Małgorzata Niestępska.

Fot. UM Ciechanów