Prace, obecnie na zaawansowanym etapie, rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Firma, która była pierwotnym wykonawcą, mimo uzyskania przedłużenia terminu zakończenia inwestycji nie zdołała spełnić swoich zobowiązań. Zdecydowane posunięcie miasta polegające na wypowiedzeniu umowy i nałożeniu kary w wysokości 30% wartości umowy świadczy o determinacji w utrzymaniu wysokich standardów wykonawczych.
Zastępca Prezydenta Miasta Ciechanów, Iwona Kowalczuk, podkreśliła trudności, z jakimi zmagały się przedsiębiorstwa budowlane w związku z wydarzeniami na arenie międzynarodowej, takimi jak rosyjska agresja na Ukrainę. To dlatego miasto postanowiło dać pierwszemu wykonawcy drugą szansę, co okazało się niewystarczające. Teraz poszukuje ono rzetelnej firmy, gotowej podjąć się skutecznego zakończenia prac.
Nowy przetarg na wyłonienie nowego wykonawcy został ogłoszony, a oferty można składać do 1 grudnia. Miasto zobowiązuje się do kontynuacji inwestycji w ramach wcześniej przewidzianych środków zawartych w Wieloletniej Prognozie Finansowej.
Dotychczasowe prace rewitalizacyjne obejmują roboty rozbiórkowe, ocieplenie fundamentów, nowy strop między kondygnacją parteru a I piętrem, schody wewnętrzne, szyby okienne, ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych, roboty murarskie i tynkarskie wewnątrz budynku, oraz nową kotłownię z źródłem ciepła. Ponadto, zakończono prace związane z budową przyłączy kanalizacji sanitarnej i deszczowej, usunięto stare tynki, zamontowano nową stolarkę okienną oraz drzwiową zewnętrzną, a także przeprowadzono częściową renowację elewacji z cegły, którą wcześniej gruntownie oczyszczono.
Ciechanów, dzięki tym wysiłkom, zyska nowoczesny obiekt, który nie tylko będzie odnowionym zabytkiem, ale także miejscem spotkań społeczności lokalnej. Miasto wierzy, że nowy wykonawca sprosta oczekiwaniom i przyczyni się do stworzenia przestrzeni, która będzie służyć mieszkańcom przez wiele lat.