Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
Reklama

Mazowsze troszczy się czyste powietrze

Co muszą zrobić samorządy, by zapewnić mieszkańcom czyste powietrze? I wreszcie, skąd pozyskać środki na konieczne zmiany? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas spotkań samorządowców organizowanych przez urząd marszałkowski.
Mazowsze troszczy się czyste powietrze

Szacuje się, że rocznie na Mazowszu z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera ok. 6 tys. osób. To tak, jakby co roku z mapy województwa znikała gmina Opinogóra Górna. Dlatego samorząd województwa podjął kolejne działania na rzecz ograniczania szkodliwego wpływu smogu. Wśród nich – nowelizacja uchwały antysmogowej. Jednak oprócz zaostrzenia prawa będą także pieniądze na konieczne zmiany. Wiąże się to z nową perspektywą środków unijnych. Blisko 520 milionów euro ze środków unijnych planuje przeznaczyć Samorząd Mazowsza na tzw. "działania klimatyczne."

- Z tej puli 100 mln euro będzie przeznaczone na działania związane z efektywnością energetyczną, a 70 mln euro to kwota przeznaczona na odnawialne źródła energii - powiedział nam Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w Urzędzie Marszałkowskim.

Lokalni samorządowcy zacierają ręce, bo unijna kasa kolejny raz wesprze mieszkańców; tym razem w kwestii zadbania o jakość powietrza. - Bardzo cieszę się, że mamy programy wsparcia dotyczące ochrony powietrza i możliwość pozyskiwania środków na odnawialne źródła energii - podkreślił Jarosław Muchowski, wójt gminy Sońsk.

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego spotkali się w poniedziałek z przedstawicielami lokalnych samorządów w Opinogórze Górnej. Przedstawiono m.in. sposoby pozyskiwania środków na działania proekologiczne w gminach.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAnuluj długi
ReklamaSalon Oświetleniowy Mirat