Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
Reklama Dom ze snu

Mławianka straciła ponad 90 tys. zł! Oszuści podszyli się pod policjantów

75-letnia mieszkanka Mławy padła ofiarą bezwzględnych oszustów, tracąc ponad 90 tysięcy złotych. Przestępcy, podając się za policjantów i prokuratora, przez tydzień manipulowali kobietą, wmawiając jej udział w tajnej akcji. Policja apeluje o ostrożność i przypomina, jak nie dać się nabrać.
Mławianka straciła ponad 90 tys. zł! Oszuści podszyli się pod policjantów

Źródło: KPP Mława

Niestety, pomimo licznych apeli i ostrzeżeń, oszuści wciąż zbierają żniwo, wykorzystując ludzką ufność i dobre serce. Tym razem ich ofiarą stała się 75-letnia mieszkanka Mławy, która w dobrej wierze dała się wciągnąć w rzekomą policyjną operację. Skutek? Utrata ponad 90 tysięcy złotych i ogromny stres.

Przez cały tydzień seniorka była poddawana starannej manipulacji. Przestępcy, wcielając się w role dwóch policjantów
i prokuratora, krok po kroku przekonywali ją, że bierze udział w niezwykle ważnej akcji policyjnej. Ich celem miało być rzekome zatrzymanie groźnej grupy przestępczej, która oszukuje i okrada ludzi. Aby "pomóc" w tej operacji
i "zabezpieczyć" swoje środki, kobieta została namówiona do zastawienia swojej biżuterii w lombardzie. To jednak nie był koniec. Oszuści przekonali ją również do zaciągnięcia kilku kredytów gotówkowych w różnych bankach. Wszystkie zdobyte w ten sposób pieniądze, seniorka posłusznie wpłaciła na konta bankowe podane przez fałszywych funkcjonariuszy. Łącznie straciła ponad 90 tysięcy złotych. Dopiero wczoraj, 6 maja, zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i zgłosiła sprawę mławskiej komendzie Policji. Funkcjonariusze natychmiast rozpoczęli czynności wyjaśniające.

Policja nieustannie ostrzega przed tego typu metodami działania przestępców. Jak podkreśla asp. szt. Anna Pawłowska, oficer prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Mławie, "Oszuści, posługujący się metodą „na wnuczka" lub „na policjanta", wykorzystują element zaskoczenia, wywołują silne emocje i stres u starszej osoby, nakazują działać pod presją czasu." Przestępcy są niezwykle sprytni – potrafią wykorzystać każdą informację, którą senior przekaże im w trakcie rozmowy, aby jeszcze skuteczniej manipulować i skłaniać do kolejnych wpłat. Często uciekają się do tzw. „phishingu”, podszywając się pod znane numery telefonów, w tym nawet numery alarmowe Policji czy infolinie bankowe.

Kluczowa zasada, o której trzeba pamiętać, to fakt, że „prawdziwi policjanci nigdy nie zadzwonią do przypadkowych osób, angażując je w swoje działania – tym bardziej łączące się z przekazywaniem gotówki”. Niezależnie od tego, czy oszust podaje się za policjanta, prokuratora, wnuczka czy pracownika banku, jego cel jest zawsze ten sam – wyłudzić pieniądze. Chcą przekonać seniora do oddania oszczędności przechowywanych w domu lub do zaciągnięcia szybkiej pożyczki
i przekazania im gotówki.

Co robić w takiej sytuacji? Policja radzi: „Seniorze- jeśli otrzymasz informację telefoniczną, która Cię zaniepokoi, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, skontaktuj się z bliską, zaufaną osobą. Zrelacjonuj treść rozmowy. W przypadku podejrzenia, że dzwonili do Ciebie oszuści, przekaż informację Policji.” Chwila refleksji i rozmowa z kimś bliskim może uchronić przed utratą dorobku życia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAnuluj długi
ReklamaSalon Oświetleniowy Mirat