Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
Reklama PGE Dystrybucja

Przestawiliście zegarki? Teraz sprawdźcie dlaczego w ogóle to robimy

Pierwszą znaną koncepcję zmiany czasu przedstawił Benjamin Franklin ( jeden z ojców założycieli USA). Z dużą dozą humoru zauważył, że ludzie latem wstają długo po wschodzie słońca, a wieczorami zużywają dużo świec. Obliczył, ile można by zaoszczędzić, przesuwając czas.
Przestawiliście zegarki? Teraz sprawdźcie dlaczego w ogóle to robimy

Źródło: RRM, fot. AM i AI

Pomysł Franklina zrealizowano wiele lat później. 30 kwietnia 1916 roku Niemcy jako pierwsi przesunęli zegary o godzinę do przodu, a 1 października cofnęli je. W kolejnych latach inne kraje, choć w różnych terminach, przyjęły to rozwiązanie.

Głównym celem zmiany czasu jest lepsze wykorzystanie światła słonecznego. Ponieważ większość ludzi wstaje po godzinie 6 rano, letnie wschody słońca przed tą godziną są niewykorzystane. Przesunięcie czasu sprawia, że sztuczne oświetlenie włączamy później, np. o 20, a nie o 19.

Teoretycznie, zmiana czasu miała przynosić od 1 do 4% oszczędności energii. Ludzie mieli też zyskać na bezpieczeństwie, dzięki większej aktywności  przy świetle dziennym, co miało zmniejszyć ryzyko wypadków i wandalizmu.

W praktyce jednak korzyści te są dyskusyjne. Dłuższe dni często prowadzą do większego zużycia klimatyzacji, co niweluje oszczędności na oświetleniu. Dodatkowo, zakłócenie rytmu dobowego może powodować spadek wydajności w pracy oraz problemy zdrowotne, takie jak dekoncentracja i choroby.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAnuluj długi
ReklamaSalon Oświetleniowy Mirat