Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
Reklama BAIKA czyste powietrze

Mazowsze dąży do równości płci - powołano Mazowiecką Radę ds. Równości

Na Mazowszu, w ramach dążenia do równości płci i zwiększenia udziału kobiet na wysokich stanowiskach w samorządach, powołano Mazowiecką Radę ds. Równości, inicjatywę bezprecedensową w Polsce.
Mazowsze dąży do równości płci - powołano Mazowiecką Radę ds. Równości

Źródło: UMWM, fot. Radio Rekord Mazowsze

Podczas briefingu prasowego (8 marca) wiceministra kultury Marty Cienkowskiej, radnej województwa mazowieckiego Wiesławy Krawczyk oraz wójt gminy Izabelin Doroty Zmarzlak omówiono, w Ciechanowie, ideę rady i tematy związane z równością płci.

Na Mazowszu mieszka ponad 2,8 mln kobiet, co stanowi 52,2% mieszkańców regionu. Kobiety nie tylko dominują liczebnie, ale są także lepiej wykształcone, z 35,6% posiadającymi wyższe wykształcenie. W sejmiku Mazowsza, liczba kobiet sprawujących mandaty wzrosła z 12 w pierwszej kadencji do 19 obecnie, co świadczy o postępującej feminizacji struktur samorządowych.

Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin, zainicjowała utworzenie Mazowieckiej Rady ds. Równości, mającej diagnozować sytuację kobiet, analizować politykę z perspektywy płci, edukować społeczność oraz zwiększać reprezentację kobiet w organach decyzyjnych. Wspomniała również, że mimo wzrostu liczby kobiet w samorządach, ich udział w organach województwa mazowieckiego wynosi zaledwie 18,4%.

Analizując udział kobiet w samorządach lokalnych, zauważamy tendencję wzrostową. W 2010 roku było 26 kobiet na stanowiskach wójtów, burmistrzów i prezydentów, a do 2020 roku liczba ta wzrosła do 40. Wiceminister kultury Marta Cienkowska podkreśla, że kobiety mają predyspozycje do odnoszenia sukcesów w polityce, a ich pełna reprezentacja jest niezbędna dla równości w samorządzie.

Na terenach wiejskich kobiety sprawują większość stanowisk, a liczba kobiet pełniących funkcję sołtysów jest imponująca - aż 3309 na 7297. Pomimo tego, że kobiety dominują na terenach wiejskich, w przedsiębiorczości wciąż przeważają mężczyźni.

Samorząd województwa mazowieckiego podejmuje szereg działań wspierających kobiety, takich jak dofinansowanie przedszkoli i remonty żłobków, modernizacje oddziałów ginekologiczno-położniczych, czy programy profilaktyki zdrowotnej. Dążąc do równowagi płciowej w samorządach, Mazowsze dąży do stworzenia bardziej reprezentatywnego i sprawiedliwego społeczeństwa.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAnuluj długi
ReklamaSalon Oświetleniowy Mirat