Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
Reklama Eskulap Centrum Medyczne

Orzeł, który budzi kontrowersje. Miasto chce wyremontować pomnik, mieszkańcy domagają się likwidacji, wojewoda wszczyna postępowanie

Głośno wokół pomnika orła w Ciechanowie. Miasto chce go wyremontować, a mieszkańcy - zlikwidować. Wojewoda wszczyna postępowanie.
Orzeł, który budzi kontrowersje. Miasto chce wyremontować pomnik, mieszkańcy domagają się likwidacji, wojewoda wszczyna postępowanie

Źródło: fot. umciechanow.pl / komunikat prasowy

Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński wszczął postepowanie dekomunizacyjne w sprawie kontrowersyjnego pomnika: „Walka Męczeństwo Zwycięstwo 1939-1945” w Ciechanowie.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym do naszej redakcji: - Do Wojewody zgłosili się przedstawiciele środowisk patriotycznych z Ciechanowa oburzeni faktem, że władze miasta chcą pomnik remontować, choć oni od lat apelują o likwidację komunistycznego monumentu. Umieszczony w postumencie orzeł nie ma korony. Pomnik był oddany w 1988 roku, w PRL-u, a w jego odsłonięciu uczestniczyły władze komunistyczne. Chciano w ten sposób uczcić wysiłki Armii Czerwonej w tzw. „wyzwalaniu” Polski.

Postępowanie będzie prowadzone w celu ustalenia, czy pomnik jest zgodny z treścią art. 5a ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Tymczasem w lipcu ciechanowski ratusz poinformował, że pomnik przy ul. 17 Stycznia przejdzie restaurację i konserwację. Remont został uzgodniony przez ratusz z Instytutem Pamięci Narodowej. Pomnik zyska nową inskrypcję. Na realizację zadania miasto pozyskało środki finansowe z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla miejsc pamięci 2023”. Prace remontowo - konserwacyjne miały się rozpocząć w najbliższych tygodniach.

- Na inskrypcji znajdującej się na pomniku występują braki. W lutym tego roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej zaproponowało dokonanie zmian w inskrypcji i uzupełnienie głównego napisu treścią: „Pamięci Ofiar II Wojny Światowej – Mieszkańców Ziemi Ciechanowskiej”. W związku z wystąpieniem przez Gminę Miejską Ciechanów do Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie opinii dotyczącej restauracji pomnika, w maju 2023 r. miasto otrzymało pismo z propozycją zmiany brzmienia napisu na: PAMIĘCI MIESZKAŃCÓW ZIEMI CIECHANOWSKIEJ POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ. Taki napis pojawi się na pomniku - podaje ratusz.

Pomysł budowy monumentu został zgłoszony w 1966 r. przez Tadeusza Grzankowskiego, znanego rzemieślnika i społecznika w Ciechanowie, inicjatora powstania Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej i jego pierwszego wiceprezesa. W 1979 r. powołano Społeczny Komitet Budowy Pomnika i rozpoczęto zbiórkę pieniędzy. Budowa została zrealizowana ze środków społecznych, wspartych nadwyżkami budżetowymi województwa ciechanowskiego i miasta Ciechanów.

Autorem modelu pomnika był warszawski rzeźbiarz Henryk Wróblewski. Monument odsłonięto 17 stycznia 1988 r. w 43. rocznicę zakończenia okresu okupacji niemieckiej.

- Monument upamiętnia widok pola chwały Żołnierzy Września i Wału Pomorskiego, męczeństwo w obozach zagłady i tysiące ofiar z leśnych cmentarzy w Ościsłowie, ofiary kaźni z wielu obozów pracy i wszystkich tych, którzy spoczywają w bezimiennych mogiłach - czytamy na stronie umciechanow.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze