Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Jak właściwie wybrać pompę ciepła?

Coraz więcej Polaków decyduje się zamienić stary piec węglowy na nowoczesną pompę ciepła. Ten sam trend obserwuje się w stosunku do pieców gazowych. Za pomocą pompy ciepła można ogrzać nie tylko dom, ale również wodę użytkową. Jeśli dom zostanie również wyposażony w panele fotowoltaiczne, można cieszyć się z ekologicznej instalacji, której utrzymanie będzie naprawdę bardzo tanie. Musisz jednak pamiętać, że wybór pomp ciepła jest obecnie ogromny. Oznacza to, że nie każda sprawdzi się w Twoim przypadku? Co uwzględnić, aby urządzenie było naprawdę dobrze dopasowane do domu?

Artykuł sponsorowany
2022-12-12 13:30
Jak właściwie wybrać pompę ciepła?

Jak ważna jest charakterystyka energetyczna budynku?

Dobór pompy ciepła zawsze powinien wiązać się z analizą charakterystyki energetycznej budynku. Urządzenie musi być bowiem dopasowane do potrzeb, jakie w tym zakresie ma dom. W przeciwnym razie trudno liczyć na komfort termiczny. Bardzo ważnym parametrem, który zawsze trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze pompy ciepła jest zapotrzebowanie budynku na energię. Dostarcza informacji na temat tego, jak wiele energii potrzeba, aby pokryć straty związane z przenikaniem ciepła i wentylacją. Chodzi po prostu o to, czy budynek jest energooszczędny, czy też nie. Uwagę zwraca się na energię użytkową, końcową oraz pierwotną. Warto dodać, że określenie tych parametrów jest najprostsze w przypadku nowych budynków. Można je bowiem wówczas znaleźć w warunkach technicznych obiektu. Sprawa nieco się komplikuje, kiedy budynek jest stary i nie ma takiej dokumentacji.

Czy warto zlecić audyt energetyczny?

Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie istotne parametry zostały oszacowane w prawidłowy sposób, postaw na przeprowadzony przez fachowców audyt energetyczny. Jest to profesjonalne opracowanie, z którego dowiesz się, jaka pompa ciepła będzie w przypadku Twojego domu najbardziej odpowiednia. Czy audyt energetyczny wiąże się z dużym wydatkiem? Jeśli się na niego zdecydujesz, musisz pamiętać, że trzeba za niego zapłacić. Jest to na ogół koszt około tysiąca złotych. Pamiętaj jednak, że są to naprawdę dobre zainwestowane pieniądze.