Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

W fundamenty wmurowano kamień węgielny (video)

Od teraz pełną parą ruszy rozbudowa Muzeum Pozytywizmu, oddziału Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. To przełomowy moment nie tylko dla placówki, ale i całego regionu, podkreślający znaczenie ochrony dziedzictwa i kultury mazowieckiej. Inwestycja, wyceniana na niemal 21 milionów złotych, została dzisiaj (25 marca) uświęcona uroczystym wmurowaniem kamienia węgielnego, co stanowi symboliczny początek prac mających trwać dwa lata.

Michał Szczyglak
2024-03-25 21:39
Kamień węgielny wmurowany
15 Zdjęć

Projekt, wspierany przez samorząd województwa mazowieckiego, zakłada nie tylko powstanie centralnego magazynu zbiorów. Nowy budynek, zaprojektowany z myślą o najwyższych standardach, będzie wyposażony w zaawansowane systemy wentylacji, ogrzewania, a także instalacje wodno-kanalizacyjne i teletechniczne. Dzięki zastosowaniu rozwiązań takich jak panele fotowoltaiczne, muzeum zyska również na ekologiczności i samowystarczalności energetycznej.

Marszałek Adam Struzik, od lat zaangażowany w rozwój kulturalny regionu, nie kryje zadowolenia z rozpoczęcia inwestycji, uznając ją za kamień milowy w historii muzealnictwa mazowieckiego.

- Rozbudowa Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie jest naszym priorytetem. To inwestycja, która nie tylko wzbogaci ofertę kulturalną Mazowsza, ale również zapewni odpowiednie warunki do przechowywania i konserwacji cennych zbiorów. Dzięki temu Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie jeszcze skuteczniej będzie mogło przekazywać przyszłym pokoleniom bogactwo naszej historii i kultury – mówi marszałek Struzik.

 

Z kolei radna województwa mazowieckiego, Wiesława Krawczyk, podkreśla praktyczne aspekty rozbudowy. Nowe pomieszczenia magazynowe, przemyślane rozwiązania infrastrukturalne mają na celu nie tylko ochronę zbiorów, ale i poprawę dostępności i funkcjonalności placówki dla odwiedzających.

- Symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego to dla nas moment, w którym nasze plany i marzenia zaczynają przybierać realne kształty. Jesteśmy przekonani, że efekty naszych działań będą służyć nie tylko mieszkańcom regionu, ale staną się również ważnym punktem na mapie kulturowej Polski – dodaje radna Krawczyk.

Projekt rozbudowy Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie to znaczący krok naprzód w ochronie i promowaniu mazowieckiego dziedzictwa. Oczekuje się, że dzięki nowym inwestycjom Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie jeszcze mocniej zaznaczy swoją obecność w kulturalnym krajobrazie Polski, przyciągając zarówno badaczy, jak i turystów zainteresowanych bogatą historią i tradycją regionu.

fot. Radio Rekord Mazowsze / czd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15