Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

OZE w firmie i w gminie. Na Mazowszu dostępne są unijne pożyczki na ten cel

Instalacje fotowoltaiczne, biogazownie i pompy ciepła to inwestycje, które można sfinansować dzięki nisko oprocentowanym pożyczkom unijnym. Skorzystają firmy, ale także wiele innych podmiotów. Wśród nich są samorządy, instytucje użyteczności publicznej czy TBS-y.

redakcja
Dzisiaj 15:00
OZE dla firm i samorządów: Mazowsze uruchamia pożyczki z umorzeniem do 30%
OZE w firmie i w gminie. Na Mazowszu dostępne są unijne pożyczki na ten cel

Pożyczka sfinansuje instalacje do wytwarzania energii ze słońca, wody, wiatru, biogazu i geotermii. Wyjątkiem jest miasto stołeczne wraz z okolicznymi powiatami (Region Warszawski Stołeczny). Na tym obszarze finansowanie jest udzielane tylko na instalacje wytwarzające energię ze słońca. W każdym przypadku pożyczka może pokryć także koszt magazynu energii oraz koszt przyłączenia instalacji do sieci energetycznej lub ciepłowniczej.

Korzyści z inwestycji w OZE to w dłuższej perspektywie oszczędności na rachunkach za prąd oraz stabilność kosztów energii.

- Coraz więcej podmiotów myśli o posiadaniu własnej instalacji do wytwarzania energii eklektycznej lub cieplnej ze źródeł odnawialnych. Chcieliśmy ułatwić realizację takich przedsięwzięć. Dlatego we współpracy z BGK uruchomiliśmy nisko oprocentowane pożyczki z częściowym umorzeniem. Wsparciem objęta jest szeroka grupa beneficjentów. Zachęcam do składania wniosków - powiedział Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.


Środki na pożyczki pochodzą z Unii Europejskiej, z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Pieniądze są w dyspozycji Samorządu Województwa Mazowieckiego.

- Z zadowoleniem przyjmujemy uruchomienie projektów Pożyczki na OZE przez województwo Mazowieckie. Przeznaczone na ten cel 69 mln zł ze środków unijnych to znaczący impuls dla rozwoju zielonej energii na poziomie regionalnym. Inwestycje w odnawialne źródła energii to dziś nie tylko kwestia transformacji klimatycznej, ale również ważny element budowania odporności i bezpieczeństwa energetycznego. Cieszy nas, że fundusze unijne wspierają działania tak istotne dla lokalnych społeczności i zgodne z celami polityki spójności - dodaje Angela Martinez-Sarasola, Kierownik Polskiego Wydziału DG REGIO Komisji Europejskiej.


Pożyczki na OZE – dla kogo i na jakich warunkach?

Oferta dostępna w województwie mazowieckim obejmuje cztery produkty, po dwa dla każdego regionu.

Dla Regionu Warszawskiego Stołecznego (RWS): pożyczka na OZE dla przedsiębiorstw w RWS oraz pożyczka na OZE dla podmiotów innych niż przedsiębiorstwa w RWS.   

Dla Regionu Mazowieckiego Regionalnego (RMR): pożyczka na OZE dla przedsiębiorstw w RMR oraz pożyczka na OZE dla podmiotów innych niż przedsiębiorstwa dla RMR.   

 - Pożyczki z Funduszy Europejskich to sprawdzone źródło finansowania inwestycji. Elementem wyróżniającym pożyczki unijne na OZE w woj. mazowieckim jest niskie oprocentowanie od 0,5 do 1 proc. oraz możliwość otrzymania umorzenia maksymalnie do 30 proc. kapitału pożyczki. Warunkiem udzielenia wsparcia jest zlokalizowanie inwestycji na terenie województwa mazowieckiego - wyjaśnia Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich BGK.

Grupa odbiorców pożyczek jest taka sama w obu regionach województwa mazowieckiego. Są to mikroprzedsiębiorstwa, a także małe, średnie i duże firmy. O wsparcie mogą ubiegać się także m.in. jednostki samorządu terytorialnego, podmioty lecznicze, instytucje kultury, spółdzielnie mieszkaniowe, TBS-y, SIM-y, wspólnoty mieszkaniowe oraz klastry i spółdzielnie energetyczne.

Wnioski o pożyczki można składać u tzw. partnerów finansujących. To podmioty doświadczone w udzielaniu unijnego wsparcia, wybrane przez BGK w przetargu. Lista ich placówek jest dostępna na stronie banku.

BGK, fot. BGK