Wczoraj, 15 lipca, Płońsk zapisał się na kulturalnej mapie Polski jako jedno z pierwszych miast, które podpisało porozumienie o współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dokument sygnowali przedstawiciele czterech instytucji: Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Jolanta Marzęcka, Dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński oraz jego Zastępczyni Jolanta Gumula.
Zawarta umowa dotyczy współpracy na rzecz upowszechniania historii i dziedzictwa Żydów polskich na terenie Płońska. W praktyce oznacza to, że Muzeum POLIN będzie udostępniać swoje zbiory – szczególnie w wersji cyfrowej, udzielać wsparcia eksperckiego, a także objąć patronatem działania Domu Pamięci działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Płońsku.
– Jesteśmy jednym z pierwszych miast, z którym Muzeum POLIN podpisało umowę o współpracy. Myślę, że to poszerzy nasze możliwości działania – powiedział burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik tuż po podpisaniu dokumentów.
Współpraca została zawarta na 5 lat, a jej cel dobrze oddaje hasło, pod którym podpisują się obie instytucje: „Chronić pamięć i kształtować przyszłość.”
Z perspektywy mieszkańców i gości odwiedzających miasto to nie tylko poszerzenie oferty kulturalnej, ale również okazja do kontaktu z historią i pamięcią zbiorową na najwyższym poziomie.
Przypomnijmy, że Dom Pamięci przy ul. Warszawskiej 2 został otwarty w październiku 2023 roku. Mieści się w zrewitalizowanej kamienicy i od początku miał być miejscem edukacji, pamięci i dialogu międzykulturowego. Powstał jako odpowiedź na potrzebę zachowania pamięci o blisko 500-letniej współobecności Polaków i Żydów w przestrzeni Płońska.
Dziś to również ważny punkt na trasie odwiedzających miasto turystów, w tym grup z Izraela i diaspory żydowskiej, którzy przyjeżdżają m.in. w poszukiwaniu śladów przodków oraz do miejsca urodzenia Dawida Ben Guriona, pierwszego premiera Izraela.
Dom Pamięci to dowód na to, że historia lokalna może łączyć pokolenia i narody. Dzięki podpisanej umowie z Muzeum POLIN, płońska placówka zyska nowe możliwości działania, prestiż i szansę na jeszcze szersze oddziaływanie edukacyjne i kulturalne.