Gdy strażacy pojawili się na miejscu, w pomieszczeniach panowało duże zadymienie. Chociaż członek rodziny wcześniej otworzył okna, czujniki nadal wykazywały obecność tlenku węgla. Seniorka ogrzewała dom piecem kaflowym, który w chwili przyjazdu straży był już wygaszony. Bez szybkiej reakcji członka rodziny i służb ratunkowych mogłoby dojść do tragedii.
– Tlenek węgla jest bezwonny i bardzo niebezpieczny – nawet niskie stężenia mogą zagrażać życiu – przypomina asp.szt. Anna Pawłowska. W sezonie grzewczym warto rozważyć montaż czujnika tlenku węgla, który może uratować życie, ostrzegając przed zagrożeniem.
Każdego roku podczas zimy dochodzi do licznych przypadków zatrucia czadem. Apelujemy do rodzin seniorów o zadbanie o bezpieczeństwo swoich bliskich – sprawdźmy, czy wentylacja działa poprawnie, czy przewody kominowe są sprawne, i przede wszystkim rozważmy zainstalowanie czujnika tlenku węgla.
– Montując czujnik czadu, inwestujemy w bezpieczeństwo całej rodziny – podkreśla Anna Pawłowska. To małe urządzenie może wykryć czad na czas, co pozwala na szybkie opuszczenie budynku i wezwanie pomoc.