Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Tuleje szalunkowe - zasada działania i dostępne rozwiązania

Tuleje szalunkowe zwane też tubami, to akcesoria często wykorzystywane w budownictwie. Dzięki nim można stworzyć betonowe kolumny oraz wiele innych elementów aranżacyjnych. Co warto wiedzieć na temat tychże tub? Jakie są ich właściwości i o czym warto pamiętać przy zakupie?

Artykuł sponsorowany
2024-03-16 08:29
Tuleje szalunkowe - zasada działania i dostępne rozwiązania

Z czego składa się tuleja szalunkowa?

Tuleja, a właściwie tuba szalunkowa to akcesorium budowlane, które działa podobnie jak forma. Jego wewnętrzna, pusta przestrzeń jest zalewana betonem, dzięki czemu znajdująca się wewnątrz zaprawa tworzy kolumnę. Dzięki temu rozwiązaniu można:

uprościć proces formowania kolumn,

przyspieszyć ich powstawanie,

skrócić czas niezbędny do ich przygotowania oraz obróbki.

Konstrukcja tulei składa się z dwóch powierzchni. Warstwa wewnętrzna jest wykonana z tworzywa zabezpieczonego przed działaniem wilgoci. Co więcej, jej skład uniemożliwia przywieranie betonu, dzięki czemu ściągnięcie tuby jest łatwe i nie zajmuje dużo czasu. Z kolei krawędzie wraz z zewnętrzną warstwą tulei są zaimpregnowane. W razie potrzeby istnieje też możliwość pokrycia całości papierem z indywidualnym nadrukiem. To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą w ten sposób się promować.

Podstawowe informacje dotyczące tulei

Standardowa tuba szalunkowa to narzędzie budowlane, które może być dostępne w kilku różnych rozmiarach. Wymiarowanie uwzględnia tu średnicę wewnętrzną, w związku z czym to od niej zależy rozmiar uzyskanej kolumny. Nie można również zapominać, że tuleja może mieć zróżnicowaną długość. Dzięki temu mogą powstać kolumnady dopasowane do konstrukcji architektonicznej danego pomieszczenia.

Na rynku są najczęściej dostępne tuleje o średnicy wewnętrznej wynoszącej 150; 200; 250; 300; 350; 400; 450; 500; 600; 700; 800 mm. Z kolei długość tub wynosi najczęściej 3000; 3500; 4000 mm.

Do czego można wykorzystać tuleje szalunkowe?

Standardowa tuba szalunkowa sprawdzi się zwłaszcza w przypadku wylewania takich elementów konstrukcyjnych jak kolumny, słupy oraz podpory. Istnieje też możliwość zamówienia tub o ściśle określonej długości. Dzięki temu można z łatwością wylać nawet bardzo wysokie kolumnady wewnątrz budynków użytku publicznego. Sprawdzą się one nie tylko w roli podpór, ale też jako aranżacyjny dodatek wypełniający określoną przestrzeń. Tubę można wykorzystywać zarówno do prac na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jej zaimpregnowana powierzchnia z łatwością zniesie oddziaływanie wilgoci i niskich temperatur.

Reasumując, tuba szalunkowa to akcesorium budowlane, które może okazać się bardzo potrzebne podczas budowy lub remontu domu.