Zaświadczenie o niekaralności
Jaka jest opłata za zaświadczenie o niekaralności? Gdy składamy wniosek elektronicznie, opłata wynosi 20 złotych. Z kolei gdy składamy wniosek tradycyjnie, musimy zapłacić 30 złotych. W tym pierwszym przypadku zapłatę wnosimy przy wypełnianiu wniosku, korzystając z płatności elektronicznych. Przy tradycyjnych formach, opłatę wnosimy przelewem na konto Ministerstwa Sprawiedliwości, gotówką w kasie MS lub sądu lub znakami opłaty sądowej (kupimy je w kasie sądu). W tytule przelewu należy wskazać imię i nazwisko osoby, której dotyczy dokument i datę oznaczoną jako data wystawienia (pamiętajmy, że data we wniosku powinna być taka sama, jak data w tytule przelewu!). Więcej informacji w tym temacie znajdziemy na portalu Poradnik Przedsiębiorcy. Kto nie musi płacić za zaświadczenie o niekaralności? Z zapłaty zwolnieni są wolontariusze, którzy zamierzają zostać kierownikami/wychowawcami kolonii lub obozu dla dzieci i młodzieży. W takiej sytuacji do wniosku dołączamy pismo od organizatora wydarzenia. Powinno ono potwierdzać, że dana osoba chce jako wolontariusz zostać wychowawcą lub kierownikiem na takim obozie.
Sposoby uzyskania zaświadczenia o niekaralności
Najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowych rozwiązań. Jak uzyskać wspomniane zaświadczenie bez wychodzenia z domu? Trzeba mieć komercyjny certyfikat kwalifikowany lub Profil Zaufany (eGo), założyć konto na stronie Krajowego Rejestru Karnego, złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności, uiścić zapłatę i podpisać wniosek certyfikatem kwalifikowanym lub Profilem Zaufanym. Zaświadczenie powinniśmy uzyskać w ciągu kolejnych 10 dni kalendarzowych, licząc od następnego dnia od dnia założenia wniosku. Nie ma możliwości uzyskania dokumentu z wsteczną datą! Jeżeli dokument będzie dotyczył rejestru karnego z innego państwa członkowskiego UE, trzeba czekać dłużej (do 20 dni roboczych dla osób fizycznych). Kolejna dostępna opcja to wypełnienie formularza w tradycyjny sposób. Wniosek ten złożymy w Biurze Informacyjnym KRK w Warszawie lub w dowolnym punkcie informacyjnym Krajowego Rejestru Sądowego, które działają przy niektórych sądach. Formularz pobierzemy ze strony lub otrzymamy na miejscu, a do wniosku dołączyć należy potwierdzenie zapłaty (30 zł). W tym przypadku zaświadczenie otrzymamy nie później niż w terminie 7 dni, przy czym w praktyce jest ono wydawane bardzo szybko. Co ciekawe, sprawę załatwimy także przez pełnomocnika. Jeżeli nie zamierzamy składać wniosku osobiście lub internetowo, mamy do dyspozycji formę listowną. Urząd wysyła zaświadczenie w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku. Gdzie wysłać taki wniosek? Formularz z potwierdzeniem zapłaty wysyłamy do dowolnego punktu informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego lub Biura Informacyjnego KRK w Warszawie. Wypełnienie wniosku nie jest trudnym zadaniem, a w razie wątpliwości skorzystamy z pomocy w punkcie informacyjnym KRK.
Prawidłowe wypełnienie wniosku
Jak wypełnić wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności? Mamy tutaj kilkanaście punktów do wypełnienia. W górnym rogu wpisujemy swój PESEL, a w punktach 1-10 wskazujemy dane osobowe. Następnie należy wskazać postępowanie, w związku z którym konieczne jest uzyskanie informacji o osobie (gdy pytamy o cudzą niekaralność). W kolejnym punkcie określamy rodzaj danych (Kartoteka karna, Kartoteka nieletnich i kartoteka osób pozbawionych wolności oraz poszukiwanych listem gończym) - możemy zaznaczyć wszystkie kartoteki. Ostatni punkt to zakres danych, które są przedmiotem informacji o osobie, co wynika z przepisu nakładającego obowiązek uzyskania zaświadczenia z KRK, jeśli wskazano punkt 11 formularza.