Do zdarzenia doszło w czwartek (30 listopada), późnym południem, kiedy na telefon stacjonarny 76-latki zadzwonił nieznany mężczyzna, podszywający się pod policjanta. Podając się za funkcjonariusza, informował starszą kobietę, że jej bratanek był zamieszany w poważny wypadek drogowy, w którym ciężarną kobietę potrącono. Pod groźbą poważnych konsekwencji dla bratanka, oszust przekonał seniorkę, by przekazała wszystkie swoje oszczędności w celu uniknięcia kary pozbawienia wolności dla ukochanego krewnego.
- W wyniku manipulacji i szantażu, 76-letnia mieszkanka Mławy zdecydowała się przekazać przestępcom ponad 40 tysięcy złotych, a także cenną biżuterię, w tym dwie obrączki. Dodatkowo, bez podejrzeń podała swoje szczegółowe dane osobowe, w tym numer PESEL oraz informacje z dowodu osobistego. Cała kwota została umieszczona w foliowej torbie, którą seniorka przekazała nieznanej osobie - podaje asp.szt. Anna Pawłowska z Komendy Powiatowej Policji w Mławie
Po tragicznym fałszywym alarmie, do kobiety dotarł rzeczywisty bratanek, co uświadomiło jej, że padła ofiarą oszustwa. Zrozpaczona i przestraszona starsza pani niezwłocznie powiadomiła rodzinę, która natychmiast skontaktowała się z lokalną policją. Obecnie prowadzone są intensywne śledztwa w celu schwytania sprawców tego haniebnego czynu.
- Niestety, to nie pierwszy taki przypadek, a pomimo licznych ostrzeżeń w mediach, seniorzy wciąż stają się ofiarami przemyślanych oszustw. Psychologowie zauważają, że przestępcy, posługujący się metodą "na wnuczka" lub "na policjanta", celowo wywołują silne emocje i stres u starszych osób, działając pod presją czasu. Zdają sobie sprawę, że seniorzy często przechowują swoje oszczędności w domu, co czyni ich łatwym celem dla nieuczciwych osób zwraca uwagę asp.szt. Pawłowska.
Policja apeluje do społeczeństwa o podwójną ostrożność, szczególnie w sytuacjach, które wydają się niespodziewane i stresujące. Funkcjonariusze podkreślają, że prawdziwa policja nigdy nie żąda przekazywania gotówki czy cennych przedmiotów drogą telefoniczną. W przypadku otrzymania podejrzanych telefonów, zawsze warto skonsultować się z najbliższym komisariatem lub bliskimi przed podjęciem jakichkolwiek działań.