Urząd marszałkowski organizuje wakacyjne praktyki od 2015 roku. To doskonała okazja do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego.
– Nasz urząd cieszy się dużym zaufaniem studentów. Program jest dobrze przygotowany, a młodzi ludzie mają szansę na rozwój kompetencji i zdobycie praktycznej wiedzy dzięki udziałowi w szkoleniach i webinariach – zaznacza marszałek Adam Struzik.
„Praktyki u Marszałka” w liczbach
W dotychczasowych edycjach wzięło udział 568 praktykantów. W ubiegłorocznej edycji zgłosiły się 322 osoby. W tej wpłynęły aż 454 zgłoszenia od studentów z 34 uczelni. To o ponad sto osób więcej niż w zeszłym roku!
W tym roku praktyki w urzędzie odbędzie 50 studentów. W pierwszej turze będzie to 24 praktykantów, w drugiej, która potrwa od 18 sierpnia do 26 września – 26 studentów.
Najwięcej wniosków wpłynęło od studentów Uniwersytetu Warszawskiego (179), Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (68), Politechniki Warszawskiej (39), SWPS-u (24) i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (23). Najchętniej aplikowali studenci prawa (64), ekonomii (30), administracji, zarządzania, europeistyki i gospodarki przestrzennej (po 21). 20 z 50 przyjętych osób to studenci Uniwersytetu Warszawskiego.
– Na studiach uczymy się głównie teorii, a w urzędzie możemy zdobyć wiedzę praktyczną. Myślę, że praktyki będą dla mnie cennym doświadczeniem – mówi Mateusz Kornaga, praktykant w Departamencie Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego.
Szeroka oferta
Spośród jednostek organizacyjnych urzędu, w których można odbywać praktyki, największym zainteresowaniem studentów cieszyły się Wydział Legislacyjny (48 zgłoszeń), Wydział Kultury (43 zgłoszenia), Wydział Zarządzania EFRR (32 zgłoszenia) i Wydział Współpracy z Zagranicą (29 zgłoszeń). To studenci decydowali, w którym departamencie, kancelarii czy delegaturze będą odbywać praktyki. A wybór realizowanych przez nie zadań jest duży. Od przygotowywania wydarzeń kulturalnych, przez wydawanie decyzji na wycinkę drzew, realizację projektów prozdrowotnych, po współpracę z zagranicą czy organizowanie konferencji prasowych. Studenci będą pracować pod okiem opiekunów, którzy wprowadzą ich w tajniki pracy urzędu, wezmą udział w szkoleniach i spotkaniach tematycznych z ekspertami.
Nie tylko w stolicy
Praktyki odbywają się nie tylko w siedzibach urzędu marszałkowskiego w Warszawie, lecz także jego delegaturach w Płocku i Ostrołęce. Potrwają 30 dni roboczych, czyli 210 godzin. Co ważne, oferowane przez urząd praktyki są płatne. Studenci będą je odbywać na podstawie umowy zlecenia, a za swoją pracę otrzymają wynagrodzenie w wysokości 6405 zł brutto.