Mieszkaniec północnego Mazowsza, który padł ofiarą tego oszustwa, opowiada, że podczas spotkania biznesowego odebrał telefon rzekomo od swojego banku. Został poinstruowany, by przelać środki na „konto zabezpieczające”. Po konsultacji z bankiem okazało się, że padł ofiarą oszustwa, a jego konto zostało wyczyszczone.
Jak się bronić przed spoofingiem?
Cyberprzestępcy potrafią zmanipulować numer dzwoniącego tak, że wygląda on jak prawdziwy kontakt z banku. Policja przestrzega, aby ignorować wszelkie podejrzane prośby o natychmiastowe podanie danych osobowych lub przelewy na „kontrolowane konta”. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wiarygodności połączenia, warto się rozłączyć i skontaktować bezpośrednio z instytucją. Przestępcy liczą na impulsywne reakcje, dlatego zachowanie spokoju i rozsądku jest kluczowe.
Cyberbezpieczeństwo – apel banków i policji
Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości i Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa regularnie apelują o ostrożność w cyberprzestrzeni. Pracownicy banków nigdy nie proszą o dokonanie przelewu – taka prośba zawsze jest oszustwem. W ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” organizowane są akcje edukacyjne, w tym cykl filmów, w których popularne osoby uczą, jak korzystać z technologii w sposób odpowiedzialny.