Narodowy Fundusz Zdrowia zabezpiecza rehabilitację domową
Wbrew informacjom rozpowszechnianym przez niektóre organizacje, rehabilitacja domowa jest i będzie dostępna dla pacjentów w Polsce. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) podpisał blisko 400 umów na realizację tych świadczeń i planuje ogłosić uzupełniające konkursy, aby poszerzyć dostęp do tej formy terapii.
Rehabilitacja domowa jest kierowana do pacjentów, którzy nie poruszają się samodzielnie i nie mają możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej. Realizowana jest na podstawie skierowania od lekarza, takiego jak lekarz POZ lub specjalista rehabilitacji. Cały cykl może trwać nawet do 80 dni zabiegowych w roku, przy 5 zabiegach dziennie.
Jakie problemy napotkała rehabilitacja ambulatoryjna?
Nieetyczne praktyki, jakie pojawiły się w sektorze rehabilitacji ambulatoryjnej, zaskutkowały interwencją ze strony NFZ. W 11% przypadków podmioty realizowały nawet 99% świadczeń w warunkach domowych, mimo że miały umowy na rehabilitację w ambulatorium. W skrajnych sytuacjach rozliczano te świadczenia wycenione dla ambulatorium, co wiązało się z wyższym kosztem - średnio o 25 zł na pacjenta.
Działania NFZ dla poprawy sytuacji pacjentów
Od stycznia 2025 r. wprowadzone zostaną zmiany, które pozwolą na to, aby podmioty świadczyły rehabilitację w domu pacjenta tylko w 20% przypadków. W pozostałych 80% podmioty te muszą realizować swoje podstawowe umowy, dotyczące rehabilitacji ambulatoryjnej. Placówki, które nie mają umów na świadczenia domowe, będą mogły ubiegać się o dodatkowe kontrakty w konkursach ogłoszonych przez NFZ.
Informacja dla pacjentów
Pacjenci, którzy chcą uzyskać informacje o miejscach świadczenia rehabilitacji domowej, mogą skorzystać z bezpłatnej i całodobowej infolinii NFZ: 800 190 590. Infolinia ta zapewnia wsparcie w znalezieniu dostępnych świadczeń na terenie całego kraju. - Rehabilitacja domowa pozostaje istotnym elementem opieki zdrowotnej, który NFZ planuje dalej rozwijać - podaje fundusz.