Kto dołączył do Terytorialsów?
Wśród nowych żołnierzy znalazły się osoby o bardzo różnorodnych zawodach i zainteresowaniach. Najmłodszy uczestnik ma 18 lat, a najstarszy – 53 lata. Wśród ochotników znalazły się także kobiety, które stanowiły 34% nowego naboru. Warto podkreślić, że w tym gronie znaleźli się m.in. lekkoatletka – reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, księgowa, logistyk, muzyk, specjalista ds. projektów inwestycyjnych czy sędzia piłkarski.
Motywacja nowych Terytorialsów
Choć żadna z nowych osób nie miała wcześniej doświadczenia wojskowego, wielu z nich podkreśla, że dołączenie do Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) motywowane jest chęcią pomocy lokalnym społecznościom oraz aktualną sytuacją za wschodnią granicą Polski. Przysięga wojskowa w Raciążu jest kolejnym etapem w procesie szkolenia nowych ochotników, którzy przez 16 dni przygotowywali się w ciechanowskich koszarach. Po przysiędze, młodzi żołnierze będą kontynuować służbę w jednym z pododdziałów w Ciechanowie, Siedlcach, Komorowie lub Zegrzu Południowym.
Kalendarz służby Terytorialsów
Po przysiędze nowi żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady będą uczestniczyć w rotacyjnych szkoleniach wojskowych. Przewidziano, że co najmniej raz w miesiącu będą musieli stawić się na weekendowych szkoleniach, a raz w roku odbędą 14-dniowy poligon. Takie szkolenie jest niezbędne, by rozwijać umiejętności wojskowe i pełnić odpowiedzialną rolę w lokalnych społecznościach.
Nabór na szkolenia w 5 MBOT jest ciągły. Osoby zainteresowane mogą składać wnioski w Wojskowych Centrach Rekrutacji lub przez rekruterów Brygady – kontakty do nich dostępne są na stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.