Mazowsze, znane z dynamicznego rozwoju i wytwarzające prawie jedną czwartą polskiego PKB, postanowiło sięgnąć po pieniądze z rynku publicznego. Jak to działa? Wyobraź sobie, że województwo, zamiast brać kredyt w banku, pożycza pieniądze od inwestorów, obiecując im w zamian odsetki. Właśnie na tym polega emisja obligacji.
W ramach tej historycznej emisji, Mazowsze "sprzedało" cztery serie obligacji, zbierając łącznie 400 milionów złotych. To pieniądze, które nie trafią do szuflady. Wręcz przeciwnie – zasilą budżet inwestycyjny regionu.
Na co pójdą te środki?
Jak podkreśla marszałek województwa, Adam Struzik, debiut na giełdzie to dowód na finansową wiarygodność regionu.
- Przeszło 3 miliardy złotych, czyli około 40 procent naszego budżetu, przeznaczyliśmy w tym roku na inwestycje – mówi marszałek. - Środki pozyskane z emisji obligacji to istotne źródło współfinansowania najważniejszych inwestycji – dodaje.
Co to oznacza dla mieszkańców? Pieniądze te pomogą w kontynuacji ważnych projektów: modernizacji dróg wojewódzkich, inwestycji w szpitalach, rozwoju spółek kolejowych czy wsparciu teatrów i muzeów. To konkretne działania, które mają poprawić jakość życia w regionie.
Zaufanie rynku i prestiż
Wejście na rynek Catalyst to nie tylko sposób na zdobycie funduszy, ale też sygnał dla inwestorów i potwierdzenie dobrej kondycji finansowej województwa. Tomasz Bardziłowski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, nie kryje uznania:
- Debiut to przykład dojrzałego podejścia do finansów publicznych (...) Emisja o wartości 400 mln zł (...) stanowi nie tylko solidne wsparcie dla inwestycji regionalnych, ale też sygnał zaufania, jakim Mazowsze cieszy się na rynku.
Mazowsze od lat jest liderem gospodarczym w Polsce, co potwierdzają liczne rankingi, jak choćby ten przygotowany przez "Financial Times", gdzie region znalazł się w czołówce pod względem kapitału ludzkiego, stylu życia czy przyjazności dla biznesu. Niedawno Europejski Komitet Regionów przyznał Mazowszu tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości na 2025 rok.
Partnerzy w rozwoju
Cały proces emisji obligacji nie byłby możliwy bez wsparcia doświadczonych partnerów. Organizatorami i agentami emisji były dwa duże banki: PKO Bank Polski S.A. oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
- Jesteśmy kluczowym partnerem finansowym dla strategicznych samorządowych grup kapitałowych – zapewnia Anna Węgrzanowska z PKO BP, dodając, że bank od lat obsługuje budżet województwa mazowieckiego.
Również BGK podkreśla swoje zaangażowanie we wspieranie samorządów. - Wspieranie sektora samorządowego jest jednym z filarów działalności Banku Gospodarstwa Krajowego. Debiut Mazowsza na rynku Catalyst bardzo nas cieszy – mówi Ewa Tyrka z BGK.
Przyszłość pisana inwestycjami
Debiut na Catalyst to kolejny krok w realizacji długofalowej wizji rozwoju regionu, zapisanej w "Strategii rozwoju województwa mazowieckiego 2030+". To dowód na to, że Mazowsze myśli przyszłościowo, stawiając na zrównoważony rozwój, spójność społeczną i efektywne wykorzystanie lokalnych możliwości. Pozyskane 400 milionów złotych z pewnością pomoże te ambitne plany wcielić w życie.