Mazowsze w poszukiwaniu medyków
Mazowsze zmaga się z niedoborem wykwalifikowanego personelu medycznego. W związku z tym, sejmik województwa mazowieckiego wprowadza program stypendialny, który ma na celu przyciągnięcie lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych do pracy w lokalnych szpitalach i pogotowiu. Nowy nabór wniosków stypendialnych ruszy najpóźniej do końca września i jest skierowany do studentów kierunków medycznych studiujących na Mazowszu.
Stypendia będą przyznawane studentom piątego i szóstego roku kierunku lekarskiego oraz trzeciego roku kierunków pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne. Wysokość stypendiów to 3 000 zł brutto miesięcznie dla przyszłych lekarzy oraz 2 000 zł brutto dla pielęgniarek i ratowników medycznych. Pieniądze będą wypłacane przez 9 miesięcy, co może znacząco poprawić sytuację finansową młodych medyków na początku ich kariery zawodowej.
Kto może ubiegać się o stypendium?
Aby ubiegać się o stypendium, należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze, student musi mieć dobre wyniki w nauce – średnia ocen z egzaminów za ostatni rok studiów nie może być niższa niż 4,40. Po drugie, po zakończeniu studiów, stypendysta musi zobowiązać się do pracy w placówkach samorządu województwa mazowieckiego przez okres równy okresowi pobierania stypendium.
Lista placówek, w których będzie można „odpracować” stypendium, zostanie opublikowana wraz z ogłoszeniem o naborze wniosków. Warto zaznaczyć, że do tej pory z programu skorzystało już 257 młodych medyków, w tym 157 studentów kierunku lekarskiego, 90 studentów pielęgniarstwa oraz 10 studentów ratownictwa medycznego.
Co dalej?
Szczegółowe informacje dotyczące programu stypendialnego, w tym terminy składania wniosków oraz lista specjalizacji deficytowych, zostaną przedstawione do końca września. To inicjatywa, która może odmienić sytuację medyczną w regionie i jednocześnie zapewnić młodym medykom stabilny start zawodowy.