Jako miasto musieliśmy wykazać się spełnieniem 4 kryteriów tzn. działalnością twinningową, relacjami z gminami z zagranicą, współpracą i partnerstwem, organizacją wydarzeń europejskich oraz promocją europejskiego ideału. Dodatkowo musieliśmy udowodnić, w jaki sposób realizujemy zasadę solidarności europejskiej i międzynarodowej oraz wykazać się członkostwem w stowarzyszeniach władz lokalnych - informuje płoński ratusz.
- Jestem bardzo szczęśliwy, że zaledwie po dwóch latach od otrzymania Dyplomu Europejskiego przyznano nam Honorową Flagę Europy. To efekt konsekwentnej pracy na polu międzynarodowym od początku istnienia samorządu i od czasu zawarcia pierwszych umów partnerskich. Dzisiaj Płońsk współpracuje z miastami zarówno z Europy Zachodniej jak i Wschodniej. Stawia na wymiany młodzieżowe i współpracę kulturalną oraz sportową. To zasługa nie tylko Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek, ale również wielu osób z Płońska z różnych branż. Cieszę się, że mimo pandemii zachowaliśmy kontakt z naszymi partnerami zagranicznymi. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli spotkać się na żywo - powiedział burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik.
Nagroda Europy została utworzona przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w Strasburgu po to, by nagradzać miasta i gminy, które są szczególnie aktywne w promowaniu europejskich ideałów. Nagroda jest przyznawana co roku i mogą ubiegać się o nią miasta i gminy z 47 państw członkowskich Rady Europy bez względu na ich rozmiar i liczbę mieszkańców.
Nagroda obejmuje 4 etapy tzn.: Dyplom Europejski, Flagę Honorową, Odznakę Honorową oraz Nagrodę Europy, która jest najwyższym wyróżnieniem.