Czy wiesz, że jadąc hulajnogą, nie możesz przewozić kolegi ani zakupów? A może nie jesteś pewien, gdzie wolno Ci nią jechać? Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mławie już to wiedzą – wszystko dzięki specjalnym zajęciom profilaktycznym zorganizowanym przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego.
We wtorek, 16 kwietnia, asp. Mateusz Wróblewski oraz mł.asp. Paweł Ziółkowski przeprowadzili lekcję, której nie znajdzie się w zwykłym planie zajęć. Było poważnie, praktycznie i bardzo potrzebnie – mówiono o pierwszej pomocy, wzywaniu służb ratunkowych i bezpieczeństwie na drodze.
– Nie wystarczy wiedzieć, trzeba umieć działać. Uczymy dzieci, jak zachować zimną krew, gdy ktoś potrzebuje pomocy – mówi asp. Mateusz Wróblewski, policyjny ratownik, który poprowadził praktyczne ćwiczenia z resuscytacji.
Z kolei mł. asp. Paweł Ziółkowski tłumaczył dzieciom przepisy dotyczące poruszania się hulajnogą elektryczną. – Sezon hulajnogowy już ruszył, a dzieci nie zawsze znają zasady. Tłumaczymy, edukujemy, ostrzegamy – podkreśla.
Uczniowie byli zaskoczeni. Pytali, dopytywali, nie wiedzieli np., że jazda z pasażerem czy przewożenie torby na kierownicy hulajnogi to wykroczenie.
Policjanci przypomnieli też najważniejsze przepisy:
Hulajnogą jeździmy maksymalnie 20 km/h – po drodze dla rowerów lub, w wyjątkowych przypadkach, po jezdni do 30 km/h.
Dzieci do 10. roku życia nie mogą jeździć hulajnogą po drogach publicznych.
Osoby w wieku 10–18 lat muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T.
Po chodniku można jechać tylko wtedy, gdy nie ma drogi dla rowerów, a prędkość pojazdów na jezdni przekracza 30 km/h –
i tylko powoli, ustępując pieszym.
– Rodzice, zadbajcie o bezpieczeństwo swoich dzieci – niech jeżdżą w kaskach, nawet jeśli prawo tego nie wymaga – apeluje asp.szt. Anna Pawłowska.