Sejmik Województwa Mazowieckiego wciąż rośnie w siłę, a wraz z nim rola kobiet w tym gremium. Zaledwie kilka lat temu, w pierwszej kadencji (1998–2002), panie miały tylko 12 mandatów z 80 dostępnych. Dziś liczba ta wzrosła do 19, co stanowi 37% całego składu sejmiku. To ogromny krok w stronę równości płci w polityce lokalnej, a nie tylko w Mazowszu, ale i w całej Polsce.
– Kobiety są dobrze wykształcone, mają wiedzę i odpowiednie kompetencje do sprawowania funkcji publicznych. Świetnie sprawdzają się w rolach lokalnych włodarzy – mówi marszałek Adam Struzik. – Na Mazowszu panie są szczególnie zaangażowane na terenach wiejskich, gdzie niemal połowa sołtysów to właśnie kobiety.
Warto zauważyć, że wzrost liczby kobiet w polityce to nie tylko kwestia liczby radnych. To również wyższy odsetek głosów oddanych na kobiety. Z raportu Instytutu Spraw Publicznych wynika, że w 2024 roku 39% głosów trafiło na kobiety, co stanowi wzrost o niemal 13 punktów procentowych w porównaniu z 2010 rokiem.
Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, podkreśla: – Reprezentacja kobiet w polityce krajowej i lokalnej jest kluczowa. Powinnyśmy być aktywne i czynnie brać udział w podejmowaniu ważnych dla nas decyzji.
To właśnie te decyzje dotyczą spraw lokalnych, takich jak edukacja czy opieka zdrowotna, które mają ogromne znaczenie dla codziennego życia mieszkańców.