Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Złożyli kwiaty i uczcili pamięć! Za nami Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Starostwo Powiatowe w Ciechanowie i 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej uczcili Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Michał Wulczyński
2021-03-02 10:27
W piwnicach budynku była katownia Urzędu Bezpieczeństwa
25 Zdjęć
Uroczystości odbyły się przed budynkiem przy ul. 11-go Pułku Ułanów Legionowych 21, gdzie latach 40-tych i 50-tych ubiegłego stulecia miał swoją siedzibę Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Ciechanowie., w którego piwnicach znajdowała się katownia UB. Na ścianach piwnic budynku do dziś zachowały się inskrypcje martyrologiczne.
 
"W Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, pod pamiątkową tablicą na budynku, złożyliśmy kwiaty jako wyraz pamięci i hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji i społeczności lokalnej, zaangażowanych w działalność patriotyczną w okresie stalinizmu"-napisała w mediach społecznościowych starosta ciechanowski Joanna Potocka-Rak. 
 
Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Sejm uchwalił w lutym 2011 r.
 

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Tak brzmi preambuła, która jest częścią ustawy, na mocy której dzień 1 marca stał się świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jak czytamy na stronie Sejmu- "projekt ustawy o ustanowieniu święta państwowego do Sejmu skierował śp. prezydent Lech Kaczyński w lutym 2010 r. Uzasadniając projekt Prezydent podkreślił swoje pragnienie, by święto 1 marca stało się hołdem dla Żołnierzy Wyklętych za „świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Za krew przelaną w obronie Ojczyzny”. Jak zaznaczył, bohaterowie podziemia antykomunistycznego nie tylko odegrali istotną rolę w odsuwaniu w czasie kolejnych etapów utrwalania systemu, ale też pozostali wzorem postawy obywatelskiej dla wielu środowisk opozycji demokratycznej".

Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich, zaś kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność.

Fotogalerię z wczorajszych uroczystości znajdziecie poniżej.

Fot. Joanna Potocka-Rak/Facebook
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25