Marek Łebkowski, pełnomocnik procesowy podpułkownika wyjaśnia iż do WSA została złożona skarga na decyzję, rozkaz ministra obrony narodowej w zakresie zwolnienia ze służby podpułkownika. Dodaje też, że ppłk Łęcki domaga się uchylenia rozkazu.
- Pierwszy rozkaz o zwolnieniu został zrealizowany na podstawie rzekomego niestawiennictwa pana podpułkownika na badania lekarskie zlecone przez jego przełożonych. Skierowanie na badania lekarskie odbyło się w okresie, w którym nasz klient był w rehabilitacji. Odbył zabieg leczniczy w wojskowym szpitalu, na wojskowym skierowaniu i w tym czasie w okresie rehabilitacji, mając stosowne zaświadczenia dostaje skierowanie na komisję wojskową - powiedział Radiu Rekord Mazowsze.
Ustawa o obronie Ojczyzny zakłada, że w przypadku gdy żołnierz nie stawi się na komisję lekarską obligatoryjnie jest zwalniany ze służby. Ppłk Artur Łęki wprawdzie stawił się na komisji, przedstawił dokumentację medyczną i zaświadczenie o trwającej rehabilitacji, ale nie wyraził zgody na badanie. Wkrótce potem odwołano go ze stanowiska.
- Komisja na podstawie przedstawionej dokumentacji mogła zdecydować o przydatności bądź nieprzydatności (do pełnienia służby- red.) albo o wstrzymaniu, zawieszeniu postępowania. Zdaniem naszego klienta ten wątek został zupełnie pominięty - dodaje Marek Łebkowski.
W związku z tą sprawą zwróciliśmy się do rzecznika Ministra Obrony Narodowej z prośbą o wyjaśnienie m.in. powodu wezwania na badanie ppłk Łęckiego w czasie trwającej rehabilitacji. MON przekierował nasze pytania do Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
W nadesłanym do naszej redakcji piśmie (poniżej publikujemy je w całości) mjr Renata Mycio, czasowo pełniąca obowiązki rzecznika prasowego CWCR tłumaczy, że stało się to na mocy art. 190 ust. 2 wspomnianej ustawy. Zgodnie z nim przełożony ma prawo domagać się ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Dodaje też, że żołnierzy zawodowych kieruje się do wojskowej komisji lekarskiej z urzędu jeżeli w ich stanie zdrowia nastąpiło pogorszenie uniemożliwiające lub utrudniające wykonywanie zadań służbowych.