Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Woda zakażona - nie nadaję się ani do picia, ani do mycia

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie stwierdził brak przydatności wody do spożycia z wodociągu w Woli Wierzbowskiej. Mieszkańcy kilku wsi są proszeni o unikanie korzystania z wody pitnej do odwołania. Sprawdź, jakie są dostępne alternatywy i kiedy można się spodziewać przywrócenia wody.

redakcja
2024-10-16 14:50
Twoje zdrowie zagrożone! Sprawdź, czy mieszkasz w strefie skażonej wody
Wody nie mogą używać mieszkańcy kilku miejscowości w powiecie ciechanowskim

Brak przydatności wody do spożycia

16 października Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie poinformował o obecności bakterii Escherichia coli w wodociągu zbiorowym Wola Wierzbowska. W związku z tym, mieszkańcy Baczy, Dzbonia, Goździ, Janowięt, Kołaków-Budzyna, Kołaków-Kwasów, Łagun, Rąbieża, Wierzbowo, Wilkowa oraz Woli Wierzbowskiej zostali poinformowani o konieczności niespożywania wody z tego źródła.

Dlaczego woda jest niebezpieczna?

Jak wynika z raportu, w jednym z punktów monitoringu stwierdzono obecność bakterii Escherichia coli. Ta bakteria może wywoływać u ludzi szereg dolegliwości, od łagodnych infekcji po poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak zapalenie układu pokarmowego. Jak podkreśla inspektor sanitarny:

- Nie wolno lekceważyć zagrożenia – spożycie skażonej wody może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Alternatywne zaopatrzenie w wodę

Zakład Usług Wodnych dla Potrzeb Rolnictwa w Mławie, odpowiedzialny za wodociąg, natychmiast zareagował, dostarczając mieszkańcom wodę butelkowaną. Jak mówi przedstawiciel zakładu:

- Jesteśmy świadomi, jak istotny jest dostęp do czystej wody. Dlatego dostarczamy wodę butelkowaną do wszystkich miejscowości objętych problemem.

Kiedy można spodziewać się poprawy?

Zakład Usług Wodnych już rozpoczął proces eliminowania bakterii z systemu wodociągowego. Działania naprawcze obejmują zarówno oczyszczenie wody uzdatnionej, jak i sieci dystrybucyjnej. Planowane zakończenie prac ma nastąpić do końca października 2024 roku. Do tego czasu mieszkańcy proszeni są o korzystanie wyłącznie z dostarczanej wody butelkowanej.

Co zrobić w razie kontaktu z wodą?

Jeśli ktoś miał styczność z wodą z zanieczyszczonego wodociągu i zauważył u siebie objawy zatrucia, takie jak ból brzucha, nudności, wymioty lub biegunka, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Dla bezpieczeństwa mieszkańców ważne jest przestrzeganie zaleceń i unikanie spożywania skażonej wody.

Brak przydatności wody do spożycia to poważne zagrożenie, z którym borykają się mieszkańcy Woli Wierzbowskiej i okolicznych wsi. Choć sytuacja jest trudna, Zakład Usług Wodnych zapewnia dostawy wody butelkowanej, a służby sanitarno-epidemiologiczne intensywnie pracują nad rozwiązaniem problemu. Zachęcamy do regularnego sprawdzania informacji na stronie naszego portalu.

fot. ilustarcyjne (arch.)