Wczoraj ( 23.11) odbyła się konferencja Rady Sejmiku Województwa Mazowieckiego, która podsumowała wszystkie inwestycje, które zostały skierowane na ciechanowski region w 2023.
- Jesteśmy świadkami, po pierwsze olbrzymich zmian, które nastąpiły w ciągu ostatnich 25 lat. Różnego rodzaju programy wsparcia bardzo się przyczyniły do tego, że Mazowsze rozwija się bardziej równomiernie, że właściwie mamy do czynienia z takimi małymi inwestycjami gdzieś w subregionach, w małych miejscowościach. Właściwie, jak się jeździ po Mazowszu, nie ma takiego sołectwa, nie ma takiej gminy, w której nie byłoby widać tych programów wsparcia kierowanych przez samorząd województwa - powiedział Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego.
W bieżącym roku Sejmik Mazowsza przekazał kwotę przekraczającą 30 milionów złotych na projekty inwestycyjne w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie. Największy udział, przekraczający 23 miliony złotych, został przeznaczony na przebudowę i rozbudowę budynku Oddziału Zakaźnego, który będzie siedzibą dla oddziałów zakaźnego oraz psychiatrycznego. Cała inwestycja, obejmująca również zagospodarowanie terenu, jest już w fazie zakończenia, a jej koszt wyniósł ogółem ponad 40 milionów złotych. Dodatkowo, szpital otrzymał wsparcie finansowe od Sejmiku Mazowsza w wysokości ponad 1,3 miliona złotych na modernizację poczty pneumatycznej, oraz blisko 1,8 miliona złotych na zakup nowoczesnej aparatury medycznej.
- Jak każdego roku, tegoroczne wsparcie było podobne. Mieliśmy podobne programy, ale ciągle wsparcie zwiększa się z roku na rok. Wspieramy bardzo Mazowsze w zakresie równomiernego rozwoju, czyli program "Mazowsze dla równomiernego rozwoju" to bardzo ważny program (...) Istotnie wspomaga budżet samorządów gminnych i powiatowych (...) W ramach tego programu zostały dofinansowane poważne inwestycje w regionie - powiedziała Wiesława Krawczyk Radna województwa mazowieckiego.
Sejmik województwa największe środki finansowe zainwestował w regionie ciechanowskim, realizując projekty w ramach programu "Mazowsze dla równomiernego rozwoju". Kwota przekraczająca 54 miliony złotych umożliwiła wdrożenie 28 kluczowych inwestycji. Te ważne i strategiczne projekty mają istotny wpływ na rozwój całego obszaru. Szczególne wsparcie finansowe (po 4 miliony złotych) otrzymały między innymi: budowa krytej pływalni przy Liceum Ogólnokształcącym w Żurominie oraz rewitalizacja przestrzeni architektonicznej, kulturowej i krajobrazu w Płońsku. Na liście dofinansowanych projektów znalazły się również m.in.: budowa kanalizacji sanitarnej w Pokrzywnicy, budowa Wiejskiego Domu Kultury i Strażaka w Konopkach, oraz budowa hali sportowej w Zatorach.
Właściciele obiektów zabytkowych na obszarze ciechanowskim mogą liczyć na wsparcie ze strony samorządu województwa. W ramach programu „Mazowsze dla zabytków” ponad 1,5 miliona złotych zostało przeznaczone na dofinansowanie renowacji 14 obiektów zabytkowych. Wśród tych projektów znajdują się m.in.: drugi etap remontu elewacji budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Pułtusku, wymiana konstrukcji i pokrycia dachu budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemiątkowie, prace konserwatorskie i restauratorskie przy cyklu sześciu wielkich obrazów olejnych zawieszonych w prezbiterium bazyliki Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą, kontynuacja prac konserwatorskich i restauratorskich przy ołtarzu głównym kościoła pw. św. Trójcy w Bieżuniu, oraz prace ratownicze mające na celu zatrzymanie degradacji więźby dachowej gotyckiego kościoła w Krysku.
Samorząd województwa mazowieckiego zaangażował niemal 5 milionów złotych wsparcia na rozbudowę i remont 25 obiektów sportowych na obszarze ciechanowskim. Dofinansowane projekty obejmują m.in. modernizację sali gimnastycznej w Zespole Placówek Oświatowych w Grudusku, prace przy halach sportowych w Ciechanowie, drenaż boiska piłkarskiego w Pokrzywnicy, budowę pumptracka w Radzanowie, unowocześnienie boiska szkolnego przy Szkole Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu, budowę boiska sportowego w Dunaju, a także kontynuację modernizacji stadionu sportowego w Glinojecku.
Gminy i powiaty z obszaru całego Mazowsza mają możliwość otrzymywania wsparcia finansowego ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego. W regionie ciechanowskim szczególnie dużo projektów skorzystało z dofinansowania w ramach programu „Mazowsze dla sołectw” – aż 154 inicjatywy otrzymały wsparcie finansowe. Środki te przeznaczone są m.in. na zakup i instalację lamp solarnych, rozbudowę oświetlenia ulicznego, budowę i wyposażenie placów zabaw, urządzenie siłowni plenerowych, a także modernizację świetlic wiejskich.
W ramach programu „Mazowsze dla straży pożarnych”, 103 projekty otrzymały dofinansowanie ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego. Łączna kwota wsparcia z budżetu województwa przekroczyła 3,2 miliona złotych. Środki te zostały przeznaczone na różnorodne inicjatywy, obejmujące remonty i modernizacje 31 budynków strażnic, zakup 12 samochodów oraz specjalistycznego sprzętu dla ochotniczych straży pożarnych.
W zakresie programu "Mazowsze dla kół gospodyń wiejskich", aż 101 kół gospodyń wiejskich i organizacji otrzymało wsparcie finansowe. Środki te, przekraczające 671 tysięcy złotych, zostały przeznaczone na różnorodne inicjatywy, takie jak zakup wyposażenia kuchni, dostosowanie świetlic wiejskich czy organizację warsztatów. To kolejny krok Sejmiku, mający na celu wspieranie aktywności i rozwoju społeczności wiejskich w regionie Mazowsza.
W bieżącym roku radni województwa Mazowieckiego podjęli decyzję o uruchomieniu kilku nowych programów wsparcia, wśród których znajdują się m.in. „Mazowsze dla zdrowia kobiety”, „Autobusy dla mazowieckich szkół”, „Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych”, „Mazowsze dla zwierząt” oraz „Mazowsze dla miejsc pamięci”. Wszystkie programy cieszyły się znacznym zainteresowaniem. Na terenie regionu ciechanowskiego wsparcie finansowe w wysokości blisko 5,4 miliona złotych trafiło do 65 projektów.
Dzięki środkom z budżetu województwa Mazowieckiego udało się zakupić autobusy służące do dowożenia dzieci do szkół dla gmin Kuczbork-Osada i Strzegowo. Ponadto, 21 gmin skorzystało z pomocy finansowej w ramach programu „Mazowsze dla zwierząt”, wspierając funkcjonowanie schronisk dla zwierząt. Natomiast 31 gmin otrzymało środki na modernizację i wyposażenie domów kultury oraz centrów integracyjnych.
W ramach programu „Mazowsze dla miejsc pamięci” przewidziano odnowę pięciu miejsc pamięci, obejmujących mogiłę zamordowanych przez Niemców członków Armii Krajowej na cmentarzu w Strzegocinie, pomnik Walki-Męczeństwo-Zwycięstwo w Ciechanowie, miejsce pamięci zbrodni hitlerowskiej na Piaskach w Płońsku, pomnik pamięci pomordowanych przez oprawców hitlerowskich w 1943 roku w Raciążu oraz zachowanie miejsca pamięci w Unierzyżu.
- Były to aż 622 inwestycje, tak naprawdę setki milionów złotych. Bardzo się cieszę, że pomagamy samorządom w realizacji zadań własnych - powiedział Konrad Wojnarowski wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego.