Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Policjanci ostrzegają przed odwilżą i wchodzeniem na dzikie lodowiska

Po przejściu mroźnych i śnieżnych dni nadeszło ocieplenie, co skutkuje gwałtownym topnieniem pokrywy lodowej na zamarzniętych zbiornikach wodnych. W celu przeciwdziałania potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie przeprowadzają kontrole na zbiornikach wodnych

Redakcja
2024-01-24 07:16
Pod żadnym pozorem tam nie wchodź

Trwają ferie zimowe, podczas których dzieci i młodzież bardzo często zimą wybierają zabawę na lodzie i śniegu. Niestety zdarza się, że wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne, nieświadome grożącego im niebezpieczeństwa. Podczas codziennych służb ciechanowscy policjanci kontrolują rejon zbiorników wodnych pod kątem bezpieczeństwa osób spędzających czas na świeżym powietrzu.

W ostatnich dniach pokrywa śnieżna topnieje, a lodowa tafla na wodach staje się coraz cieńsza. Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wody zawsze jest ryzykowne. Pokrywa lodu ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy, może zakończyć się tragicznie.

Jeśli widzimy, że na lodzie bawią się dzieci pozostawione bez opieki lub przemieszczają się wędkarze, którym może grozić niebezpieczeństwo, zawsze należy reagować i zadzwonić pod alarmowy numer 112. Pamiętajmy, że jedyny bezpieczny lód jest na sztucznym lodowisku i taką informację przekazujmy też najmłodszym. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych zbiornikach wodnych.

Jeżeli mimo zagrożenia wejdziesz na zamarznięty zbiornik, musisz wiedzieć, jak postępować w przypadku załamania się lodu:

  • jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, pilnie wróć na ląd; w razie pękania lodu należy starać się zmniejszyć nacisk na lód, poprzez spokojne położenie się na nim, co spowoduje rozłożenie ciężaru ciała na większą powierzchnię, należy jak najszybciej próbować wracać na ląd,
  • jeżeli lód załamie się pod tobą, oszczędzaj siły, nie wykonuj gwałtownych ruchów, wzywaj pomocy,
  • za wszelką cenę staraj się nie wpłynąć pod lód.

Jeśli staniesz się świadkiem załamania pod kimś lodu, to pamiętaj, że najważniejsze jest zadbanie o swoje własne bezpieczeństwo. Nie próbuj wchodzić na pokrywę lodową, aby udzielić pomocy. Zamiast tego, natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112 i staraj się pomóc z bezpiecznego miejsca, takiego jak brzeg, pomost lub inne stabilne miejsce. Przekazanie ofierze przedmiotu lub kija z bezpiecznej odległości może pomóc w ciągnięciu jej w stronę brzegu, unikając ryzyka własnego utknięcia na łamliwym lodzie.

Źródło: KPP Ciechanów /Fot: Pixabay