Projektowany szlak turystyczny będzie przebiegał przez linię walk wrześniowych 1939 r. na terenie miasta Mława oraz gmin Iłowo-Osada, Lipowiec Kościelny, Szydłowo i Wieczfnia Kościelna, w tym na terenie Nadleśnictwa Dwukoły, w oparciu o przebieg już istniejącego szlaku walk wrześniowych 1939 roku, wyznaczonego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w latach 80. XX wieku (mapa z przebiegiem szlaku i zaznaczonymi interesującymi miejscami stanowi załącznik do niniejszej informacji). Jego długość wyniesie ok. 51,3 km.
-Pierwszym ważnym krokiem na drodze do powstania szlaku było podpisanie 14 września 2021 r. przez Burmistrza Miasta Mława Sławomira Kowalewskiego, Wójta Gminy Iłowo-Osada Sebastiana Cichockiego, Wójta Gminy Lipowiec Kościelny Jarosława Goschorskiego, Wójta Gminy Szydłowo Grzegorza Rochnę, Wójta Gminy Wieczfnia Kościelna Mariusza Gębalę i Nadleśniczego Nadleśnictwa Dwukoły Jaromira Skrzypeckiego listu intencyjnego, którego sygnatariusze zadeklarowali wzajemną współpracę przy przygotowaniu, realizacji, współfinansowaniu i promocji szlaku.- podkreśla Urząd Miasta Mława.
Podczas zorganizowanej 5 kwietnia 2022 r. w sali na piętrze Miejskiego Domu Kultury w Mławie konferencji burmistrz i wójtowie gmin podpisali przyjęte wcześniej przez rady wszystkich wymienionych samorządów porozumienie międzygminne precyzujące zakres ich współpracy w ramach tworzenia szlaku. Jak wskazuje porozumienie, poszczególne gminy będą partycypowały w kosztach przedsięwzięcia o szacunkowej łącznej wartości 55 999 zł. Udział finansowy gmin będzie proporcjonalny do długości poszczególnych odcinków szlaku położonych na ich terenie. Gminy zabezpieczyły w swoich budżetach na 2022 r. środki na realizację tego projektu.
-W trakcie tej samej konferencji burmistrz, wójtowie i panie skarbnik każdej z gmin podpisali również umowy o udzielenie Miastu Mława dotacji celowych na realizację projektu pod nazwą „Utworzenie szlaku turystycznego na terenie gmin Mława, Iłowo-Osada, Lipowiec Kościelny, Szydłowo i Wieczfnia Kościelna”. Po przekazaniu miastu dotacji, będzie ono mogło wyłonić wykonawcę szlaku i podpisać z nim umowę. Przewidujemy, że zadanie zostanie zakończone jeszcze w tym roku, a jeśli nic nie stanie na przeszkodzie – nawet tego lata.- dodaje mławski ratusz.
Szlak zostanie profesjonalnie oznaczony i pojawią się na nim tablice informacyjne poświęcone najciekawszym miejscom. Powstanie także aplikacja mobilna z mapą szlaku i bazą informacji na jego temat. Wkrótce miasto podpisze umowę z wykonawcą szlaku i rozpoczną się prace w terenie. Inwestycja powinna zostać ukończona jeszcze w tym roku.