Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przygotujcie się na utrudnienia w ruchu!

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ich pamięć uczci dziś m.in Starostwo Powiatowe w Ciechanowie.

Michał Wulczyński
2021-03-01 11:52
W szczytowym momencie walk było ich nawet 200 000

Obchody odbędą się o godzinie 17:00 przed budynkiem byłej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Ciechanowie przy ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych 21.

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu dzisiejszym w godzinach 16:30 do 18:00 nastąpią utrudnienia w ruchu drogowym na odcinku ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych od skrzyżowania z ulicą Orylską do skrzyżowania z ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych oraz fragmentu ul. 11 Listopada na odcinku od skrzyżowania z ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych do ronda Wincentego Witosa.

„W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Tak brzmi preambuła, która jest częścią ustawy, na mocy której dzień 1 marca stał się świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jak czytamy na stronie Sejmu- "projekt ustawy o ustanowieniu święta państwowego do Sejmu skierował śp. prezydent Lech Kaczyński w lutym 2010 r. Uzasadniając projekt Prezydent podkreślił swoje pragnienie, by święto 1 marca stało się hołdem dla Żołnierzy Wyklętych za „świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Za krew przelaną w obronie Ojczyzny”. Jak zaznaczył, bohaterowie podziemia antykomunistycznego nie tylko odegrali istotną rolę w odsuwaniu w czasie kolejnych etapów utrwalania systemu, ale też pozostali wzorem postawy obywatelskiej dla wielu środowisk opozycji demokratycznej".

Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Sejm uchwalił w lutym 2011 r.

Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich, zaś kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność.

 

Fot. Starostwo Powiatowe w Ciechanowie/Facebook