Ci ostatni mogą obecnie liczyć także na pomoc w procedurze zaszczepienia się przeciwko COVID, a w razie potrzeby żołnierze zapewnią również transport seniora do punku szczepień. Od momentu ogłoszenia i wprowadzenia w życie Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, tj. od 5 grudnia 2020 roku, m. in. na żołnierzach, w tym żołnierzach WOT, spoczął nowy obowiązek, związany ze wsparciem szczepień.
-W pierwszej kolejności tego typu wsparciem ze strony żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej objęci zostali seniorzy. Infolinia wsparcia seniorów. Specjalnie z myślą o nich została uruchomiona infolinia wsparcia seniorów, która jest narzędziem pomocniczym w zakresie rejestracji, doradztwa, transportu do punktu szczepień. Seniorzy chcący poddać się szczepieniu ochronnemu przeciwko wirusowi Sars-CoV-2 dzwoniąc pod numer telefonu 800 100 115 uzyskają szczegółowe informacje dotyczące szczepień.-poinformowała nasz portal Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Personel WOT obsługujący infolinię udziela pomocy seniorom, m.in. w takich kwestiach, jak: informowanie na temat najbliższego miejsca gdzie można wykonać szczepienia, pomocy w zarejestrowaniu na szczepienie, pomocy seniorom w obsłudze sprzętu IT (osobom, które chcą się zarejestrować na szczepienie, a mają problem z obsługą urządzeń) oraz umawiana seniorów na transport i dowóz do miejsca szczepienia. Infolinia czynna jest przez 7 dni w tygodniu od godz. 7.30 do 19.30.
-Od początku tego roku pracownicy infolinii odebrali ponad 12,200 połączeń od seniorów, z czego ponad 11 tysięcy dotyczyła zgłoszeń potrzeby transportu do punktu szczepień, a blisko 130 to prośby o rejestrację na szczepienie. Transport seniorów do miejsca szczepień. W ramach pomocy seniorom, w tym kombatantom, weteranom, a także ich rodzinom, personel 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej realizuje pomoc w transporcie do miejsca szczepień, natomiast brygada nie realizuje pomocy w transporcie osób niepełnosprawnych, których transport wymaga przewozu osób leżących.-dodaje Aneta Szczepaniak.
Łączna liczba seniorów, którym udzielono wsparcia w procedurze szczepień to 148 seniorów, z czego z transportu wojskowego skorzystało 101 spośród nich. Seniorzy jako jedna z pierwszych grup społecznych mieli możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Działanie takie podyktowane było podeszłym wiekiem, a co za tym idzie ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby oraz nie rzadko występującymi chorobami przewlekłymi.