W maju 2021 roku wprowadzono regulacje dotyczące korzystania z hulajnóg elektrycznych w Polsce. Zgodnie z definicją ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Regulacje te wprowadzają szereg praw i obowiązków, do których muszą stosować się zarówno użytkownicy hulajnóg elektrycznych, jak również inni uczestnicy ruchu drogowego. Kierujący hulajnogą elektryczną muszą przestrzegać określonych zasad korzystania z dróg publicznych. Wymagane jest korzystanie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem szczególnych zasad.
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Ponadto, przepisy zabraniają kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu oraz przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów oraz ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.
Ustawa wprowadza także obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu określonych warunków.
Dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi może wydać policjant lub strażnik gminny (miejski). W nowelizacji wskazano też wysokość opłat za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego. Pojazdy te mogą zostać usunięte z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu.
Wprowadzone regulacje mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom hulajnóg elektrycznych oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Przestrzeganie tych przepisów jest obowiązkowe i może być egzekwowane przez organy odpowiedzialne za utrzymanie porządku na drogach publicznych.