Cena 1900 zł za tonę dla mieszkańca została ustalona po przeliczeniu kosztów obsługi oraz transportu., bo miastu wyznaczono odległe miejsce odbioru węgla, tj. w Braniewie.
Obecnie zakupem zainteresowanych jest ponad 800 właścicieli gospodarstw domowych. Osoby, które już złożyły wniosek do Urzędu Miasta Ciechanów nie muszą przychodzić do ratusza, by uzgodnić termin zakupu. W zależności od ilości węgla, który udostępni miastu rządowa spółka, pracownicy Urzędu Miasta będą bezzwłocznie (zgodnie z kolejnością złożonych wniosków) kontaktować się z zainteresowanymi w celu uzgodnienia terminu płatności i odbioru paliwa.
Właściciele gospodarstw domowych będą następnie zobligowani do wniesienia opłaty za węgiel (kartą lub gotówką) w kasie Urzędu Miasta lub dokonania przelewu elektronicznie. Potem należy skontaktować się z miejską spółką Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w celu uzgodnienia terminu odbioru węgla: Dział Logistyki, tel. +48 661 434 377; email: wegiel@pecciechanow.pl. Przy odbiorze należy posiadać potwierdzenie zapłaty za opał (otrzymane w ratuszu po dokonaniu wpłaty lub wydrukowane potwierdzenie przelewu).
Zgodnie z przepisami, sprzedaż preferencyjna nie obejmuje kosztów transportu opału z punktu jego odbioru do gospodarstwa domowego kupującego oraz nie obejmuje pakowania węgla. Osoby zainteresowane takimi usługami będą mogły skorzystać z oferty wsparcia PEC zgodnie z obowiązującym cennikiem (www.pecciechanow.pl).
Mieszkańcy uprawnieni do otrzymania dodatku węglowego, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o zakup preferencyjny opału mogą zrobić to kontaktując się z Urzędem Miasta Ciechanów. Wzór wniosku znajduje się poniżej informacji. Następnie procedura zakupu będzie analogiczna, jak powyżej. Co oznacza, że po złożeniu wniosku należy czekać na kontakt telefoniczny od pracownika ratusza. Zasady dystrybucji węgla przez samorządy reguluje ustawa. Miasto nie ma wpływu na to, jaki rodzaj surowca, ani w jakim terminie udostępni go spółka państwowa PGE Paliwa, wyznaczona jako podmiot realizujący dostawy dla Gminy Miejskiej Ciechanów.
Na ten moment PGE Paliwa dysponuje w asortymencie wyłącznie tzw. groszkiem i orzechem. W tej chwili nie ma możliwości zakupu tzw. kostki – opału o większej granulacji, o który wnioskowało ponad 50% osób uprawnionych w Ciechanowie. Próbki opału przeznaczonego do sprzedaży będą dostępne w Urzędzie Miasta Ciechanów (Biuro Obsługi Interesanta, ul. Wodna 1).
W tym roku (do 31 grudnia) można będzie kupić maksymalnie 1,5 tony węgla z przeznaczeniem dla swojego gospodarstwa domowego.