Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, ale także łąk i pól. Wybiegająca na drogę zwierzyna może być bardzo dużym zagrożeniem, a jadący z nadmierną prędkością kierowca w zasadzie nie ma szans na wyhamowanie w porę. Tylko zmniejszenie prędkości jest szansą na uniknięcie zderzenia z sarną, dzikiem lub łosiem, a już na pewno ograniczy jego skutki.
Kierowca w miejscach, gdzie drogi prowadzą przez lasy, szlaki wędrowne zwierząt, musi być czujny i przygotowany na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia, szczególnie wieczorem i nocą, kiedy wabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów.
Podczas podróży, zwłaszcza w terenach leśnych, pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa:
Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza. Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
Zwracaj uwagę na znaki. Znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny
zjedź na pobocze,
włącz światła awaryjne,
zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym,
pod żadnym pozorem nie dotykaj zwierzęcia!
W takiej sytuacji należy natychmiast zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii oraz skieruje na miejsce patrol policji.