Podczas wykonywania pracy przez rolnika to rodzice winni dzieciom zapewnić opiekę, a nie zabierać ze sobą np. na pole. Nie należy wykonywać prac rolnych a przy tym zezwalać dzieciom na zabawę na polu w pobliżu wykonywania oprysków, prac kombajnu itp. Warto zastanowić się, czy zawsze dbamy o bezpieczeństwo swoich bliskich zezwalając im na przewożenie ich w sposób nieprawidłowy pojazdami lub maszynami rolniczymi np. na dachach pojazdów, na przyczepach, na balotach, na ramach urządzeń, czy dyszlach. Jest to wysoce nieodpowiedzialne zachowanie oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa utraty życia lub zdrowia. Ważnym miejscem w gospodarstwie rolnym jest podwórko dlatego trzeba pamiętać o tym, że musi być zabezpieczone, podobnie jak wnętrze domu. Tu wykonywane są codzienne prace gospodarskie oraz bardzo często bawią się dzieci.
· Należy zabezpieczyć (np. w zamkniętym pomieszczeniu) wszelkie ostre narzędzia (tj. widły, grabki, kosę) oraz oddzielić miejsca, w którym składowane są luźno ustawione materiały np. drewno.
· Zadbać o to, żeby maszyny i pojazdy były zawsze zabezpieczone przed dziećmi – najlepiej garażowane, zawsze unieruchomione.
· Ważne jest, aby na podwórku nie było środków chemicznych (np. nawozów), ani opakowań po nich – powinny być zabezpieczone w pomieszczeniu, do których dzieci nie mają dostępu.
· Wejścia do pomieszczeń, w których znajdują się niebezpieczne maszyny powinny być zawsze zamknięte, tak by dziecko nie mogło samodzielnie do nich wejść.
· Jeśli na podwórku znajduje się staw, jeziorko, strumyk i dojście do nich nie jest zabezpieczone ogrodzeniem – zawsze bądź przy dziecku, kiedy bawi się na podwórku. Ważne jest również zabezpieczenie wykopów, dołów na wapno czy zbiorników na szambo.
· Należy również zabezpieczyć drabiny użytkowane w gospodarstwie – nie opierać ich
o drzwi, które mogą się otworzyć. Dzieci nie powinny bawić się na drabinie, skakać
z wysokości.