Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
Reklama BAIKA czyste powietrze

Umowa na budowę Powiatowego Domu Dzieci podpisana. Zobacz, jak będzie wyglądał

Budujemy taki dom dla dzieci, żeby dzieci się w nim dobrze czuły- powiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej starosta ciechanowski Joanna Potocka-Rak. Na konferencji została podpisana umowa na budowę Powiatowego Domu Dzieci w Ciechanowie. Pokazano również wizualizację projektu.
Umowa na budowę Powiatowego Domu Dzieci podpisana. Zobacz, jak będzie wyglądał

Źródło: fot. Edyta Szewczyk. Starostwo Powiatowe w Ciechanowie

Jak zapowiedziała starosta Joanna Potocka-Rak, Powiatowy Dom Dzieci będzie nowoczesną, a przede wszystkim przyjazną placówką opieki dla najmłodszych, zamiast obecnie funkcjonującej w Gołotczyźnie wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej. Powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie DPSu przy Kruczej. Opiekę w placówce znajdzie 14 dzieci. Dlaczego Dom Dzieci a nie dom dziecka?

- Taka drobna zmiana nazwy a ogromna zmiana znaczenia. Przede wszystkim zależy nam na odwróceniu myślenia o takich stereotypowych domach dziecka, które był kojarzone z ogromnymi salami, typu świetlicowego, ze wspólnymi węzłami sanitarnymi. Tutaj ten dom oddajemy dzieciom i zwracamy uwagę na to, ze to będzie dom dzieci i dla dzieci- powiedziała w rozmowie z naszym portalem starosta Potocka-Rak.

Powiatowy Dom Dzieci będzie obiektem nowoczesnym, energooszczędnym i tanim w utrzymaniu. Jak zapowiada Andrzej Kalinowski kierownik Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanej i Inwestycji ciechanowskiego starostwa, w obiekcie będzie odzyskiwane nawet 50 % energii.

-Planujemy trzy rozwiązania jeśli chodzi o oszczędność energii. Pierwszym są nowoczesne panele fotowoltaiczne. Chcemy, żeby to były panele, które będą pełniły jednocześnie funkcję powierzchni dachu tego obiektu i nie będą go oszpecać. Drugim rozwiązaniem jest rekuperacja ciepłego powietrza. Trzecie rozwiązanie jest rzadko stosowane ale bardzo fajne, mam na myśli odzysk ciepłej wody, czyli to co powstaje w wyniku gotowania, czy kąpania się, nie trafi od razu jako ciepła woda do kanalizacji sanitarnej, tylko będzie odzyskiwane to ciepło i dopiero po odzyskaniu ciepła będzie trafiało do osadnika ścieku- wyjaśnia kierownik Kalinowski.

Budowa nowego obiektu ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć pod koniec przyszłego roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 1,8 mln zł. Powiat będzie występować o środki zewnętrzne na refundację części poniesionych kosztów.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

czytelniczka 22.02.2021 11:49
I wszystko teoretycznie super, zabrakło tylko informacji z kim właściwie powiat podpisał tę umowę i o co tu chodzi - czy to umowa na jakąś dotację czy umowa z wykonawcą?

ReklamaAnuluj długi
ReklamaSalon Oświetleniowy Mirat