Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
Reklama Eskulap Centrum Medyczne

Ponad 40 szeregowych ukończyło SONDA: 5 Mazowiecka BOT ma nowych podoficerów.

Kolejna, ostatnia w tym roku edycja bazowego kursu podoficerskiego „SONDA” dobiegła końca. Oznacza to, że 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej (5 MBOT) zyska nowych, wykwalifikowanych podoficerów. Ponad czterdziestu szeregowych jednostki stanęło do wymagającego egzaminu, który zweryfikował ich gotowość do objęcia pierwszych stanowisk dowódczych. Kurs odbył się na terenie Stałego Rejonu Odpowiedzialności (SRO) 52 batalionu lekkiej piechoty w Komorowie. Całość nadzorowała komisja egzaminacyjna ze Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu.
  • Źródło: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej / Ciechanów cozadzien.pl
Ponad 40 szeregowych ukończyło SONDA: 5 Mazowiecka BOT ma nowych podoficerów.

Autor: Świeżo upieczenie podoficerowie

Źródło: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Egzamin Weryfikujący Wiedzę i Umiejętności

 

Kulminacją kursu był egzamin przeprowadzony 8 listopada. Kandydaci na podoficerów musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami w kilku kluczowych obszarach.

Do egzaminu końcowego przystąpiło ponad 40 szeregowych, w tym:

  • Siedmiu z 51 batalionu lekkiej piechoty (blp) w Ciechanowie.

  • Sześciu z 52 blp w Komorowie.

  • Dziewięciu z 53 blp w Siedlcach.

  • Czternastu z 54 blp w Zegrzu Południowym.

Oceniano ich na pięciu specjalistycznych punktach szkoleniowych.

 

Elementy Sprawdzane na Egzaminie:

 

  • Część strzelecka: Kadeci musieli zaprezentować znajomość budowy i obsługi broni, w tym karabinu MSBS Grot, karabinu maszynowego UKM-2000P oraz pistoletu VIS 100. Sprawdzano również wyposażenie optoelektroniczne.

  • Punkt medyczny: Oceniano udzielanie pomocy na polu walki, w tym kluczową umiejętność przeprowadzenia protokołu MARCH.

  • Element taktyczny: Skupiał się na działaniach zgodnych z programem szkolenia WOT, z naciskiem na sprawną pracę drużyny w różnych sytuacjach terenowych.

  • Łączność: Żołnierze musieli wykazać się obsługą radiostacji i poprawnym prowadzeniem korespondencji.

  • Regulaminy: Ocenie podlegała również wiedza z zakresu Regulaminu Ogólnego Sił Zbrojnych RP.

 

Uroczyste Mianowanie w Ciechanowie

 

Po pomyślnie zdanym egzaminie, kadeci wkrótce otrzymają mianowanie na pierwszy stopień podoficerski. Uroczystość ta odbędzie się 29 listopada br. w ciechanowskich koszarach, podczas przysięgi wojskowej nowych żołnierzy 5 MBOT. To ważny moment, który symbolizuje ich przejście ze służby szeregowego do roli dowódcy.
 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze