Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
poniedziałek, 21 lipca 2025 20:38
ReklamaCentrum Ruchu Eskulap

Wody Polskie i trzy samorządy łączą siły na rzecz rzeki Wkry

Wspólnie chcą zadbać o rzekę, ale też o interesy rolników. Wczoraj (18 marca) w siedzibie Zarządu Zlewni w Ciechanowie podpisano list intencyjny na rzecz utrzymania rzeki Wkry.
Wody Polskie i trzy samorządy łączą siły na rzecz rzeki Wkry

Źródło: RRM, fot. pixabay

List ten podpisały Wody Polskie z warmińsko - mazurskimi gminami: Działdowo, Lidzbark oraz Płośnica.  Wspólne działania mają pomóc rozwiązać szereg problemów zgłaszanych przez rolników

- Wystąpił problem zarastania rzeki Wkry, to jest spowodowane m.in. intensywną produkcją rolną. Do rzeki dostają się nawozy sztuczne i to z kolei powoduje bujny wzrost roślinności. W tych trzech gminach jest dość mocno rozbudowana sieć melioracyjna, która powinna odprowadzać wody z użytków rolnych, ale w tym z kolei przeszkadza właśnie ta bujna roślinność, która powoduje zarastanie. Rolnicy w związku z tym ponosili straty bo uprawiane przez nich rośliny po prostu wygniły. Mówię tu oczywiście latach kiedy nie było suszy - tłumaczył Radio Rekord Mazowsze Jerzy Ryziński, dyrektor Zlewni Ciechanów.

List intencyjny jest pierwszym krokiem w stronę efektywnej współpracy. Mówi Mirosław Zieliński, wójt gminy Działdowo.

- Bardzo się cieszę, że doszło do podpisania tego listu intencyjnego. Myślę, że wspólna praca pozwoli zagospodarować koryto Wkry. Problem poruszany przez rolników jest naprawdę duży. Oni mają ciągle zalewane łąki. Mam nadzieję, że część robót rozpocznie się już w tym roku - dodaje Mirosław Zieliński, wójt gminy Działdowo.

Nowa współpraca na rzecz utrzymania rzeki Wkry będzie ukierunkowana na poprawę warunków przepływu wód, utrzymanie koryta rzeki i jej infrastruktury oraz ochronę ekosystemu wodnego.

Wkra, nazywana na górnym odcinku Nidą, a na środkowym Działdówką ma prawie 250 kilometrów  długości, Rzeka płynie przez województwa  Warmińsko-Mazurskie i Mazowieckie. Swoje źródło ma w okolicach Nidzicy, a jej ujście do Narwi znajduje się w Nowym Dworze Mazowieckim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAnuluj długi
ReklamaSalon Oświetleniowy Mirat